Njerëzit besojnë se stërvitja e vazhdueshme dhe një dietë të ekuilibruar janë mënyra e vetme se si mund të ulësh kilet e tepërta.

Por ju nuk është e thënë që gjithmonë të merrni pjesë në një stërvitjetë rëndë në palestër për të djegur dhjamin.

Ndërsa mbajtja aktive është e rëndësishme, rezulton të bësh një dush djeg të njëjtën sasi të kalorive si një shëtitje 30 minuta.

Në studimin, të kryer nga Universiteti Loughborough, 14 burra u dërguan në një udhëtim me biçikletë një orë dhe gjithashtu bën një banjo për një orë në ujë me temperaturë 40 gradë Celcius .

Jo çuditërisht, hulumtimi zbuloi se biçikleta djeg më shumë kalori sesa qëndrimi në vaskë.

Megjithatë, një larje të djeg të njëjtën sasi si një shëtitje 30-minutëshe,130 kalori në total.

Studiuesit besojnë se ishte rritja e temperaturës arsyeja që shkaktoi djegjen e kalorive .

Çdo pjesëmarrës gjithashtu gjithashtu po monitorohej për nivelin e sheqerit në gjak për 24 orë, dhe u zbulua se ishte 10% më e ulët pas banjës.

/Ora News.tv/