Shpërthime me eksploziv dhe të shtëna me armë janë dëgjuar në kryeqytetin afgan, Kabul.

Raportohet se Ministria e Informimit është nën sulm.

Shpërthimi u dëgjua rreth orës lokale 11:40, tha zëdhënësi i ministrisë Nasrat Rahimi.

Policia është përplasur me armë me sulmuesit e armatosur.

Sulmi ndodhi në një zonë të populluar pranë një prej hoteleve më të njohura të qytetit, si dhe në pallatin presidencial.

Hoteli Serena, i cili është shumë i fortifikuar, është një ndër të paktët që ende përdoret nga turistët e huaj.

Asnjë grup nuk ka marrë ende përsipër sulmin, por ai vjen pas pezullimit të bisedimeve midis qeverisë dhe kryengritësve talebanë.

/Ora News.tv/