Pavarësisht se nuk arriti të marrë me vete trofeun e Kupës së Botës, lojtarët dhe stafi i kombëtares kroate janë pritur si heronj në shtetin ballkanik.  
Prezenca në finalen e Kupës së Botës Rusi 2018 ishte arritja më e madhe e kombëtares kroate në historinë e futbollit në vend.

Prandaj, mijëra tifozë kanë anashkaluar të gjithë rutinën e ditës së tyre dhe kanë zgjedhur të dalin në sheshin kryesorë të Zagrebin për të pritur përfaqësuesen që ishte shumë pranë mrekullisë, por në finalen e madhe u ndal nga Franca, e cila fitoi me rezultatin e thellë 4-2.
/Ora News.tv/