Proteinat, të marinuarat, fibrat dhe ushqimet e tharta për të pasur më pak dëshirë për ëmbëlsira, janë aletatet më të mira të cilat nuk duhet t’i hiqni nga tavolina.

Nuk është vetëm çështje diete, pasi të hash shumë sheqerna i bën keq jo vetëm formës fizike, po mbi të gjitha shëndetit që nga funskionimi i lëkurës deri te humori.

Pavarësisht rënies në peshë, ne duhet t’i kufizojmë, në mos t’i eleminojmë ëmbëlsirat dhe sheqernat.

Sheqeri i rafinuar, në fakt, ndryshe nga ai natyror që gjenden në fruta, për shembull, jo vetëm që dëmton shëndetin, por gjithashtu krijon varësi, duke na bërë që të hamë më shumë.

Kjo është arsyeja pse pasi t’ju tregojmë se çfarë ndodh me trupin kur ndaloni së ngrëni sheqer t’ju tregojmë se çfarë duhet të hani për të pasur më pak dëshirë për ëmbëlsira.

Ushqimet e tharta

Shtojini limon ose lime recetave tuaja, dhe bëjeni zakon të përditshëm një lëng portokalli duke i shtuar gjysmë limoni pa i shtuar sheqer.

Përveç se i lejon trupit tuaj të përthithë mirë ushqyesit, do të keni më pak dëshirë për ëmbëlsira dhe sheqerna.

Ushqime të pasura fibra

Arra, fara liri, manaferrat dhe karrota: fibrat ngadalësojnë proceset e tretjes dhe stabilizojnë nivelet e sheqerit në gjak, duke ulur kështu dëshirat e papritura të ëmbëlsisë.

Ndër të tjera, ato kanë një fuqi të lartë të shkrirjes dhe janë një alternativë e vlefshme për çdo lloj tjetër ushqimi.

Bimët dhe erëza

Xhenxhefil, shafran i Indisë dhe erëzat janë një aleat i vlefshëm për të hequr qafe varësinë e sheqerit.

Shtoni ato në ushqime ose çaj lule bliri bimor (pa sheqer, natyrisht).

Ushqime proteinike

Proteinat ngadalësojnë thithjen e sheqernave dhe kështu shmangin goditjet glicemike.

Hajini rregullisht dhe automatikisht do të keni më pak dëshirë për ëmbëlsi.

Vlen si për proteinat e kafshëve ashtu edhe të bimëve.

“Yndyra” të mira

Kur trupi ka nevojë për energji djeg sheqerin në gjak. Kur nuk e gjen këtë kalon te depozitat e yndyrës.

Një dietë në të cilën furnizohet sistemi i mirë i yndyrës në vend të sheqerit bën që metabolizmi të shkojë atje kur ka nevojë për karburant.

Ku janë yndyrat e mira? Janë ato të vajit të ullirit ekstra të virgjër, arrave, peshkut si salmoni, farave dhe avokados. /ATA/

/Ora News.tv/