Gangsterët shqiptarë postojnë fotografi në Londër duke treguar tufat e mëdha të parave që ata përfitojnë nga kokaina fitimprurëse në kryeqytetin britanik.

Tabloiti "The Sun", shkruan sot se sipas Policisë, karteli famëkeq Hellbanianz duhet të jetë një nga bandat më dominante të drogës në vend, duke fituar miliona paund në vit.

"Ata janë bërë grupi i tretë më i madh i kriminelëve të organizuar në vend sipas shtetësisë në tre vitet e fundit, duke rritur pjesëmarrjen e tyre në treg me 42 për qind", shkruan gazeta.

Grupi Hellbanianz ka bazat e veta në Barking, në Londrën Perëndimore, dhe videot në Instagram tregojnë performancën e lartë të tyre të rrethuar me blloqe parash me prerje 20 dhe 50 paund.

Burimet e policisë thonë se Hellbanianz janë gjithashtu pas dhunës në rritje midis bandave rivale dhe vitin e kaluar ishin ata pas një lufte brutale me thika në sheshin e Trafalgarut të Londrës në Ditën e tyre Kombëtare (festën e flamurit).

Videoja nga skena shfaqi kalimtarë të tmerruar dhe turistët që largoheshin pas përleshjeve në mes të rrugës.

Disa anëtarë të Hellbanainz janë në burg duke përfshirë Tristen Asllanin, 29 vjeç, i cili u dënua me 25 vjet burg për vepra penale të lidhura me drogën dhe armët e zjarrit.

Ai u arrestua pas rrëzimit të një makine që mbante një valixhe kokainë në një dyqan në fund të Crouch, pasi u ndoq nga policia.

Zyrtarët gjetën 21 kg kokainë në veturë.

Asllani fshehu një armë të frikshme Skorpion nën-makinë të pajisur me një zhurmues në një shtëpi në fund të Kroukut, e përdorur si pikë grumbullimi për valixhet e kokainës.

Një kërkim i pronës zbuloi gjithashtu barna me vlerë 6 milionë paund.

Gjithashtu, "Sun" shkruan se grupet e krimit shqiptar janë të lidhur me një rritje të trafikimit të kokainës nga Evropa në Londër.

Agjencia Kombëtare e Krimit ka paralajmëruar se banda të tilla, përbëjnë një kërcënim domethënës për Mbretërinë e Bashkuar dhe përdorin kapitalin si bazën kryesore të tyre të veprimit.

Detektivët druajnë se tregtia po nxit dhunën - duke përfshirë goditjet dhe gjuajtjen me armë - midis tregtarëve të rrugës në Londër.

/Ora News.tv/