Kryeministrja e Polonisë, Beata Szydło ka dhënë dorëheqje, orë pas mbijetimit të një mocioni mosbesimi të opozitës.

Ajo do të zëvendësohet nga Ministri i Financave Mateusz Moraëiecki, tha Partia për Ligj dhe Drejtësi, partia në qeveri

Korrespondeti i BBC-në në Varshavë tha se kishte pasur një rritje të spekullimeve se lideri i partisë

Adam Easton i BBC në Varshav Jaroslaë Kaczynski donte të zëvendësonte zonjën Szydlo.

Ndërsa burime të brendshme bëjnë me dije se duhet një dorë më e fortë  për ta drejtuar partinë në zgjedhjet parlamentare të Polonisë për dy vjet.

Dorëheqja e Szydlo u njoftua disa orë pasi një mocion mosbesimi i opozitës u mposht me shumicë dërrmuese në parlament.

Përkundër mbijetesës së saj, raportet insistuan se ajo do të zëvendësohej nga partia e saj para përfundimit të ditës.

Komiteti politik i Partisë për Drejtësi dhe Ligj, (PIS) ka propozuar kandidaturën e

Mateusz Moraëiecki për kryeministër” u tha gazetarëve, zëdhënësja e partisë Beata Mazurek.

Dy ditë më parë kryeministrja  Szydło priti kryeministrin shqiptar Edi Rama i cili ishte atje për një vizitë zyrtare

/Ora News.tv/