Koreja e Jugut ka zbuluar se ka kapur një anije të regjistruar në Hong Kong muajin e kaluar, të dyshuar për furnizimin e naftës në Veri, duke shkelur sanksionet ndërkombëtare.

Zyrtarët thanë se Lighthouse Winmore kishte transferuar fshehurazi 600 ton naftë të rafinuar në një anije të Koresë së Veriut.

Një rezolutë e Këshillit të Sigurimit të OKB-së ndalon transferimin e anijeve në anije të çdo malli të destinuar për Phenian.

Zbulimet erdhën pasi Kina mohoi pretendimet e Presidentit Donald Trump se i kishte lejuar dërgesat e naftës në Veri.

Çfarë ndodhi me Lighthouse Winmore?

Anija hyri në portin Yeosu në Korenë e Jugut më 11 tetor për t'u ngarkuar me naftë të rafinuar dhe u nis për në Tajvan katër ditë më vonë, njoftoi agjencia e lajmeve Yonhap.

Por në vend që të shkonin në Tajvan, ajo e transferoi naftën në një anije të Koresë së Veriut dhe tre anije të tjera në ujërat ndërkombëtare më 19 tetor, thanë zyrtarët e Koresë së Jugut.

New York Times tha se transferimi u kap në fotografitë satelitore të SHBA, të publikuara nga Thesari i Shteteve të Bashkuara në nëntor, ndonëse Winmore Lighthouse nuk u emërua nga Thesari.

/Ora News.tv/