Pas dy vitesh arrati, policia ka arrestuar një 29 vjeçar që ndodhej në kërkim për vrasjen e shokut të tij për një borxh prej 40 mijë eurosh. Artan Koçeku është ndaluar pasi akuzohet për ngjarjen e dhjetorit 2017, ku mbeti i vrarë Angjelin Shkëmbi. Koçeku kishte marrë leje nga burgu dhe pas përfundimit të afatit, nuk u rikthye në qeli, por ekzekutoi shokun 35-vjeçar.

Policia e Shkodrës në kuadër të operacionit “IRON HAND” ka vënë në pranga autorin e vrasjes së ndodhur në Shkodër në 17.12.2017, ku mbeti i vrarë shtetasi A. Sh.

Policia bën me dije se shtetasi Artan Koçeku 29 vjeç, banues në fshatin Pog ishte duke qarkulluar me armë zjarri me fishek në fole në momentin e arrestimit.

“Ky person me rrezikshmëri të lartë shoqërore, në momentin e kapjes nga Forca e Posaçme "Shqiponjat", ka tentuar të largohet me vrap, por është neutralizuar dhe shoqëruar në ambientet e  D.V.P Shkodër. Për këtë shtetas në lidhje me ngjarjen e ndodhur në datën 17. 12. 2017, Gjykata ka vendosur masën e sigurisë "Arrest në burg", njofton policia.

Sekuestrimi - Gjatë kontrollit në automjetin me të cilin udhëtonte Koçeku, policia gjeti dhe sekuestroi në cilësinë e provës materiale një armë zjarri tip "pistoletë" me fishek në fole dhe një krehër me fishekë që i përkiste një arme tjetër zjarri tip "pistoletë".

Në momentin e arrestimit në automjet së bashku me Koçekun ishte edhe shtetasi  Rr. D.,  24 vjeç, banues në Tiranë, i cili u arrestua në flagrancë për veprën penale "Përkrahja e autorit të krimit" .

Vrasja e Angjelin Shkambit: 

Autori i krimit Artan Koçeku ka përfituar leje shpërblimi nga burgu i Peqinit ku vuante dënimin për ngjarjen e ndodhur në vitin 2013, për veprën penale “Vjedhja me armë”, nuk u paraqit në vendin e vuajtjes së dënimit në ditën e caktuar.

Në datën 17 dhjetor, Koçeku vrau me armë zjarri 35 vjeçarin Angjelin Shkambi, banues në Pulaj, Velipojë, Shkodër.

Ditën e ngjarjes mësohet se autori ka komunikuar në telefon me viktimën, duke lënë takim në varrezat e Stom Golemit. Aty palët janë konfliktuar me njeri – tjetrin brenda në makinë dhe gjithçka ka ardhur për shkak të një borxhi prej rreth 40 mijë eurosh që i kishte viktima Shkambi.

Në debat e sipër Koçeku ka nxjerrë armën e zjarrit tip pistoletë duke shtënë plot 3 herë në drejtim të Shkambit, e duke e lënë të vdekur në vend.

Më pas ai është larguar në këmbë përmes rrugicave, duke i ikur gjurmëve të policisë.

-Artan Koçeku edhe në vitin 2018 është përfshirë në një konflikt me armë, dhe gjatë ndjekjes nga Policia, ka braktisur mjetin në fshatin Shtoj i Ri dhe ka mundur të largohet.

Materialet iu referuan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Shkodër për veprat penale “Vrasja me paramendim", “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve dhe municionit luftarak" dhe “Largimi i të burgosurit nga vendi i qëndrimit”.

/Ora News.tv/