Më shumë se 300 vetë nga Kosova shkuan të bashkoheshin me islamistët që luftonin në "luftën e shenjtë" në Siri dhe Irak - numri më i madh për frymë në Evropë.

 Por jo të gjithë ata përputhen me imazhin popullor të xhihadit, shkruan gjiganti britanik BBC, teksa gazetarja Helen Nianias takohet me një djalosh në një nga kafenetë e kryeqytetit kosovar, Prishtinë.

"Një burrë me një mjekër të shkurtër, një pallto të errët bizele dhe një shprehje të çuditshme, endet drejt meje mes tavolinave të kësaj kafeneje të zhurmshme", shkruan gazetarja.

Ai është Albert Berisha, 31 vjeç dhe pesë vjet më parë, shkoi në Siri për të luftuar.

"E di që është vështirë të besohet, por ndodhi", thotë Alberti për nëntë ditët e tij me grupe ekstremiste të ndryshme.

I artikuluar dhe fokusuar, ai thotë se arsyeja e tij kryesore për të shkuar në Siri ishte të kundërshtonte presidentin sirian, Bashar al-Assad.

Albert shkoi "gabimisht" për të luftuar, duke u rikthyer mes përvojave të pakëndshme dhe të frikshme. Gjatë kësaj periudhe të shkurtër por plot ngjarje, ai thotë se Fronti al-Nusra- një grup dikur i lidhur me al-Kaedën - u përpoq ta marrë atë, përpara se ta lërë të ikte.

Pastaj, ai u bashkuar me një grup të shqiptarëve etnikë të tjerë - para se të kuptonin se po përpiqeshin të bashkoheshin me të ashtuquajturin Shtet Islamik, të cilin ai nuk donte të bënte.

Alberti thotë se ai u arratis, ndërsa ata ishin të zënë me luftën kundër kurdëve dhe shkoi të bashkohej me Ahrar al-Sham, një koalicion i grupeve islamike dhe salafiste që nuk janë klasifikuar si organizatë terroriste. Ai u mësua se si të merrte pjesë, të pastronte dhe të grumbullonte një Kallashnikov, por pohon se kurrë nuk ka luftuar. 

Pas vetëm pesë ditësh, ai e kuptoi se jeta në Siri nuk përputhej me idetë romantike që ai kishte për t'u bashkuar me një revolucion për të çliruar të shtypurit.

E kisha imagjinuar se ky kundërshtim ndaj Assadit nuk kishte njerëz me prejardhje kriminale

"Do të ishte e lehtë për mua të gënjeja, ashtu si shumë të tjerë kanë bërë, duke thënë se donin të ofronin ndihmë humanitare", thotë ai. "

"Me të vërtetë mendova se do të përfundoja trajnimin dhe do të përfshihesha menjëherë në fushën e betejës. Ajo që kurrë nuk kisha ndërmend të bëja është të bëhesha anëtar i një grupi terrorist ".

Duke u rritur në Kosovë, e cila ishte në luftë me Serbinë për dy vjet gjatë fëmijërisë së Albertit, marrja e armëve për një shkak të tillë, nuk dukej një ide e çuditshme. Mënyra se si ai tregon historinë nuk ishte radikale, por naive - para se ai të arrinte atje, njohuria e Albertit për Sirinë u grumbullua kryesisht nga videot në internet.

"E kisha imagjinuar se kjo opozitë ndaj Asadit nuk kishte në radhët e saj njerëz me prejardhje kriminale" thotë ai.

Ai mendonte se, sipas fjalëve të tij, "do të ketë vetëm njerëz me vullnet të mirë që duan të ndihmojnë popullatën".

Ajo që gjeti në vend ishte brutale dhe grindje mes fraksioneve të ndryshme islamike, më të dëmshme sesa të dobishme për civilët sirianë. Pasi i shpjegoi komandantit të tij se ai kishte shkelur një rregull të rëndësishëm - se nuk kishte kërkuar lejen e nënës së tij, Alberti u shkarkua nga Ahrar al-Sham dhe shkoi në shtëpi. Ai ishte larg nga Kosova për vetëm dy javë. Nëna e tij as nuk e dinte se kishte qenë në Siri.

Epo, jo derisa Alberti u arrestua herët në mëngjes në shtëpinë e tij në vitin 2014. Ai që atëherë është dënuar me akuzat për terrorizëm me burgim prej 3 vite e gjysmë. Nëse ankesa dështon, ai do të shkojë drejt e në burg.

Për shkak të numrit të luftëtarëve që ka eksportuar, Kosova është referuar si "kryeqyteti i xhihadit të Evropës". Është një temë jashtëzakonisht e ndjeshme këtu. Kur e drejtoj atë me një zyrtar të qeverisë, ai përfundon menjëherë intervistën, duke thënë se çështja është "gjithçka për propagandën ruse dhe serbe".

Ndërsa kalifati i IS është shkatërruar në Lindjen e Mesme, pyetja është se çfarë do të ndodhë me luftëtarët që kanë filluar të kthehen në shtëpi. Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se është i gatshëm t'i kthejë luftëtarët, në kontrast të ngushtë me disa vende, të tilla si Mbretëria e Bashkuar, të cilat po i heqin xhihadistëve nacionalitetin e tyre.

Albert dhe shoku i tij Arber kanë ngritur një organizatë të quajtur Instituti për Siguri, Integrim dhe Deradikalizimin.

Ata gjithashtu ofrojnë ndihmë për të kthyerit për të qëndruar në rrugën e duhur, por pranojnë se nuk janë të sigurt se sa prej luftëtarëve që do të vijnë në shtëpi do të duan të heqin dorë nga rrugët e tyre radikale.

Sa për Albertin, ai mendon se do të jetë 34 vjeç kur të dalë nga burgu.

"Kur isha i ri, të gjithë mendonin se do të shkoj shumë larg në politikë - dhe pamja ime e parë e mediave ishte si një terrorist i dyshuar", thotë ai me dëshpërim.

Alberti kishte të drejtë, historia e tij është e vështirë të besohet. Kush e di se çfarë ka ndodhur në Siri në vitin 2013, por sot është e vështirë të imagjinohet që ai mban një armë, e lëre më luftën për një degë të al-Kaidës apo për Shtetin Islamik.


/Ora News.tv/