Kur një mbretëreshë e dikurshme bukurie do ecë në sallën e gjyqit në Porto Riko këtë javë, do t'i sjellë fund një pritjeje të gjatë të afërmve të ish burrit të saj të pasur, i cili u godit me thikë në rrugë.

Romanca mes Áurea Vázquez Rijos dhe Adami Joel Anhang ishte jetëshkurtër dhe e pabesueshme.

Tani, pothuajse 13 vjet pas vrasjes së Anhang, një gjykatë federale amerikane përfundimisht do të vendosë nëse ish-mbretëresha e bukurisë nga Porto-Riko ka vrarë ish-bashkëshortin e saj kanadez, manjat i lojrave në internet, i vrarë pas vetëm gjashtë muaj martese.

Gjyqi, që do të fillojë më 21 gusht, ndodh pas një beteje të jashtëzakonshme ligjore, pasi Vazquez luftoi kundër ekstradimit nga Italia dhe Spanja.

Ishte babai i bashkëshortit të saj të ndjerë që përdorte detektivë privatë për të gjurmuar Vassquez poshtë në Itali, pasi një njeri i pafajshëm ishte burgosur për vrasjen dhe më pas u lirua.

"Na duhej pesë vjet dhe shumë përpjekje dhe energji për ta gjetur atë, pasi sapo ndodhi ngjarja, ajo u largua", tha Abe Anhang nga BBC nga shtëpia e tij në Winnipeg të Kanadasë.

Anhang, 32 vjeçari me një pasuri multimilionere në prona të patundshme dhe softuerit të lojrave, u rrah brutalisht dhe u ther për vdekje një mbrëmje të shtatorit në 2005 në një rrugë në lagjen historike të kryeqytetit Puerto Rican, San Juan.

Në shikim të parë, sulmi u duk se ishte një grabitje e shkuar keq, në të cilën zonja Vázquez Rijos u plagos gjithashtu nga sulmuesi mashkull.

Por, sipas prokurorëve, Anhang ishte duke shkuar të  takuojë gruan e tij në një restorant në San Juan atë mbrëmje për të diskutuar kushtet e divorcit të tyre, kur në të vërtetë ai ishte joshur në një kurth fatal.

Zonja Vázquez Rijos, e akuzuar, e dinte se divorci do ta privonte atë nga aksesi në shumicën e pasurisë së bashkëshortit të saj, që vlerësohej të ishte me vlerë 24 milion dollarë, për shkak të një marrëveshjeje para martese që kishin nënshkruar.

Dy vjet më vonë, Jonathan Román Rivera, një punëtor kuzhine nga një restorant aty pranë, u dënua për vrasjen e Anhang në një grabitje oportuniste.

Kjo bindje u shfuqizua më vonë kur një dëshmitar doli përpara duke u thënë një jurie të madhe federale të SHBA se si e pa vrasësin të godiste Anhang me një gur kalldrëm të rrugës dhe thikë disa herë.

Ai më pas foli me zonjën Vázquez para se ta godiste me forcë të moderuar, shtoi dëshmitari.

Në vitin 2008, një juri federale e madhe paditi znj. Vázquez në dy akuza si porositëse të vrasjes, pasi njeriu i dyshuar për të qenë sulmues i rrugës pranoi vrasjen.

Në një deklaratë të lexuar para një gjykate në San Juan, Alex El Loco Pabón Colón tha se zonja Vázquez kishte rënë dakord t'i paguante atij 3 milion dollarë kur diskutuan vrasjen e bashkëshortit të saj në klubin e natës dhe restorantin Pink Skirt të Vazquez-it, një biznes i blerë për të si një dhuratë martese nga Anhang.

"Áurea komunikoi me Alex për t'i thënë atij të parkojë makinën e tij në rrugën e San Justo-s. Alex do të bënte atë që duhej të bënte", shkruan rrëfimi i nënshkruar.

Por znj. Vázquez nuk ishte më në juridiksionin e SHBA, pasi kishte braktisur Porto Rikon disa herë në vitin 2006, sipas prokurorëve. Ajo zgjodhi të vendoset në Itali, një vend, ligjet e të cilit ndonjëherë janë përdorur nga të arratisurit për të bërë ekstradimin e tyre të vështirë.

Zonja Vázquez njohu një shofer taksie në Firence dhe ata kishin dy vajza binjake së bashku para se ai të lexonte për të se ishte e kërkuar në Porto Riko, në gazetën Corriere de la Serra. Çifti u nda dhe italiani, përfundimisht, fitoi kujdestarinë e dy vajzave.

Ndërkohë, sipas informacioneve të ofruara për Abe Anhang nga detektivë privatë të angazhuar në Itali, zonja Vazquez kishte kontaktuar me komunitetin hebrej fiorentine. "Ajo u përqafua nga bashkësia hebraike si një e ve me dy fëmijë".

Z. Anhang (i ati)  shpjegon se marrëveshja paramartesore me djalin e tij dhe zonjën Vázquez nënshkruan një zotim nga ana e saj për të studiuar dhe për të marrë besimin hebre brenda dy viteve.

Sipas prokurorëve të SHBA, zonja Vázquez u ndihmua nga vëllai i saj, Charbel Vázquez Rijos, motra e saj, Marcia dhe nëna e saj, të cilët siguronin dokumente të rreme për të gërmuar me sukses organizatën hebreje 'Firenzebraica' në Firence për të vërtetuar në qershor 2012 se Áurea dhe bijat e saj ishin të Prejardhje hebreje, duke i mundësuar asaj të lëvizte në Izrael.

Por, sipas Z. Anhang (i ati), zonja Vázquez ka lëvizur nëpër Evropë, duke përdorur "emra të rremë dhe disa karta identiteti". Ekipi i tij i detektivëve privatë tha se ata kishin gjurmuar lëvizjet e saj në Gjibraltar, Spanjë, Francë dhe Angli.

Sipas prokurorëve, në gusht të vitit 2012, Charbel Vázquez Rijos përfshiu Glatt Kosher Traveller Inc. në Departamentin e Shtetit të Porto Riko-s, duke planifikuar që motra e tij të ishte një mjet për të fituar para në Itali. Por kompania e udhëtimit që synonte turistët hebrenj ishte të provonte 'rënien' e zonjës Vazquez.

Autoritetet e FBI-së dhe Spanjës krijuan një operacion, duke ftuar zonjën Vazquez në Madrid për të punuar si një udhërrëfyese për një grup turne fiktiv. Ajo mori karremin.

Arrestuar në aeroportin e Madridit dhe e burgosur, zonja Vazquez filloi një luftë të re kundër ekstradimit në gjykatat e Spanjës.

Zonja Vázquez mbeti shtatzënë pas hekurave dhe kishte një fëmijë. Burimet spanjolle të policisë i kanë thënë BBC-së se babai i fëmijës ishte një hajdut i vogël italian, duke shërbyer kohë në Spanjë për një vepër droge.

Ajo u lejua të martohej me të atin në burg, duke i kërkuar një gjyqtari të Madridit që të mos e ekstradonte atë si nënën e një qytetari spanjoll.

Më në fund, ajo fluturoi në Atlantik në një avion privat të FBI-së në vitin 2015, foshnja e saj disa muajshe, u mor nga krahët e saj dhe u dërgua në kujdes social pasi u fut në Puerto Rico.

Vonesat e mëtejshme ligjore dhe pastaj Uragani Maria çuan në disa shtyrje të gjykimit, në të cilën vëllai, motra dhe partneri i kësaj të fundit do të përballen me akuza në gjykatën federale amerikane në San Juan.

Prokurorët kanë nënshkruar një betim për autoritetet spanjolle se ata nuk do të kërkojnë dënimin me vdekje në këtë rast, një kusht i marrëveshjes përfundimtare të ekstradimit.

Z. Anhang (i ati) është optimist se drejtësia më në fund do të bëhet për djalin e tij, por e sheh atë ironike që refuzimi i të birit të tij për t'u përballur me gjyqin mund të përfundojë duke u llogaritur në favor të saj.

"Áurea ka të ngjarë të marrë dënimin më të lehtë të të gjithë të akuzuarve, sepse ajo iku dhe priti të ekstradohet nga një vend i cili vendosi kushte për transferimin e saj në Shtetet e Bashkuara për t'u përballur me drejtësinë.

"Në thelb, ajo do të shpërblehet me të njëjtin dënim sikur të ishte kapur dhe dënuar në Spanjë. Në të njëjtën kohë i bashkë-akuzuari do të marrë dënime më të gjata, pavarësisht se ka shumë më pak përfshirje në këtë krim".

BBC kontaktoi avokatin e zonjës Vazquez, Lydia Lizarribar, por ajo nuk pranoi ftesën për të komentuar strategjinë e mbrojtjes së klientit të saj përpara gjyqit.


/Ora News.tv/