Ebola së shpejti mund të jetë një sëmundje "e parandalueshme dhe e shërueshme" pasi një gjykim i dy ilaçeve tregoi se nivelet e mbijetesës janë përmirësuar dukshëm, thanë shkencëtarët.

Katër ilaçe u eksperimentuan te pacientët në Republikën Demokratike të Kongos, ku ka një shpërthim të madh të virusit.

Dy prej tyre ishin dukshëm më efektive në trajtimin e sëmundjes, zbuloi studimi.

Barnat tani do të përdoren për të trajtuar të gjithë pacientët me Ebola në Kongo, sipas zyrtarëve shëndetësor.

Instituti Kombëtar i Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive të SHBA (NIAID), i cili bashkë-sponsorizoi eksperimentin, tha se rezultatet janë "një lajm shumë i mirë" për luftën kundër Ebola.

Ilaçet, të quajtur REGN-EB3 dhe mAb114, funksionojnë duke sulmuar virusin Ebola me antitrupa, duke neutralizuar ndikimin e tij në qelizat njerëzore.

Ato janë "ilaçet e para që, në një studim shkencërisht të shëndoshë, kanë treguar qartë një zvogëlim të konsiderueshëm të vdekshmërisë" për pacientët me Ebola, tha Dr Anthony Fauci, drejtor i NIAID.

REGN-EB3 dhe mAb114 u zhvilluan duke përdorur antitrupa të korrur nga të mbijetuarit e Ebola, i cili ka vrarë më shumë se 1.800 njerëz në  Kongo në vitin e kaluar.

Dy trajtime të tjera, të quajtura ZMapp dhe Remdesivir, janë hequr nga përdorimi pasi janë parë të jenë më pak efektive.

/Ora News.tv/