Tregu i smartphonëve të Kinës ka rënë për herë të parë me 4% në vitin 2017.

Të dhënat nga firma kërkimore Canalys ka rënë pas 8 vitesh që kur u bë tregu më i mad hi kompanisë celulare në botë.

Markat e smartphonëve si Huawei, Oppo dhe Vivo vazhdojnë të dominojnë në tregun e celularëve kinezë.

Sipas BBC, në raportin e Canalys, Huawei ka patur rritje pavarësisht ngadalësimit të përgjithshëm të tregut.

Versioni Huawei Mate 10 ka të njëjtat specifika si iPhone 8 dhe 8 Plus, por është 30% më i lirë.

/Ora News.tv/