Stuhia tropikale "Gita" ka lënë pas shkatërrime të shumta në ishujt Tonga të Paqësorit të Jugut, me erëra që shkojnë prej 230 km në orë duke rrafshuar një pjesë të Parlamentit vendas si dhe duke shkaktuar dëme dhe dëmtime të rëndësishme në të gjithë mbretërinë.

 "Gita" goditi Tongën rreth orës 8 të ditës së hënë dhe arriti kulmin në orën 11 pasdite dhe orën 2 të mëngjesit, duke u përplasur në bregun jugor të ishullit kryesor të Tongatapu, duke rrëzuar linjat e energjisë, duke shkatërruar kishat dhe duke dëmtuar pemët frutore dhe kulturat jetike për jetën e ishullit.

Në kulmin e saj, erërat arritën në 233 km / h - shumë më të fortë se sa parashikimet, pavarësisht se Gita nuk arriti një stuhi të kategorisë pesë siç ishte parashikuar.

Sipas zyrës britanike Met, Gita është ciklon më i keq që kalon aq afër ishujve kryesorë të Tongës në 60 vjet dhe komunikimet u humbën brenda natës, pasi Gita shqeu çatinë nga zyra meteorologjike, duke lënë transmetuesin kombëtar pa sinjak për shumë kohë.

/Ora News.tv/