Julen Lopetegui debuton sot në La Liga nën drejtimin e Realit të Madridit. Madrilenët do të zbresin në "Santiago Bernabeu" ku përballë do të gjejnë Getafen në një derbi qyteti. Në prag të kësaj sfide, tekniku spanjoll ka dal në konferencë për shtyp. Në fjalën e tij ai ka treguar objektivat e klubit, por nuk ka zbuluar se kush do të jetë titullari në portën e "Galaktikëve".

"Është ekipi në të cilin ne besojmë, që është ambicioz, i bashkuar dhe i sigurt, duke respektuar kundërshtarët tanë, por duke luajtur në mënyrën se si ne besojmë. Krahasimi mes Spanjës dhe Madridit është si krahasimi i një domate dhe një biskotë, ata janë ndryshe. Ata janë të dy madhështore, por edhe të ndryshëm. Kemi mjaft talent për të qenë një ekip i shkëlqyer dhe ne do të jemi një. Ajo që unë dua është që të përqëndrohem në përfitimin e një skuadre që e dua. Kemi shumë talent dhe dua që të gjithë të jenë në shërbim të një kolektivi.

"Kjo është ajo që ne do të përpiqemi për të bërë, dhe ne jemi të sigurt se do të ketë një ekip të Madridit me një mentalitet të ekipit. Të rëndësishme janë ato që janë këtu. ato që nuk janë, nuk janë të rëndësishme. Nuk është një përparësi për ne tani. Nënshkrimet nuk janë në duart tona, duke fituar ndeshje është. Ne do të luftojmë në të gjitha frontet me lojtarët që kemi. Ne kemi besim të plotë në to. Ata po punojnë plotësisht dhe kanë më shumë aftësi dhe talent sesa mendojnë njerëzit.

"Organika? Ne kemi disa opsione, por unë shpresoj se nuk është problemi më i madh që kemi këtë sezon. Do të varet nga momentet e çdo ndeshje dhe vazhdimësi që një lojtar ka pasur. Ne jemi duke u përgatitur për t'u përballur me një ekip që përfundoi në sezonin e tretë sezonin e fundit.

"Ata janë forcuar shumë. Ne duhet të jemi në gjendje të kapërcejmë një skuadër me cilësi më individuale se ata kishin sezonin e kaluar. Unë besoj në menaxhimin javore të lojtarëve të mi. Nuk ka formulë magjike. Kemi zgjidhje të shkëlqyeshme dhe ne do të përpiqemi të menaxhojmë mirë skuadrën.Ka konkurrencë të madhe, por është diçka pozitive, jo negative. Është e qartë se nuk do të kemi pesë portier si ne tani ".-deklaroi Lopetegui.

/Ora News.tv/