Aeroporti i Sofjes në Bullgari u evakuua të mërkurën pasdite për shkak të një alarmi për bombë.

Ministria e Brendshme urdhëroi evakuimin pas një thirrje telefonike "me qëllim të keq", në orën 12:00 sipas orës lokale të mërkurën, sipas agjencisë bullgare të lajmeve Bgnes. Njësitë e policisë ndoqën menjëherë skenën.

Ekipet e policisë mbyllën zonën dhe automjetet nuk u lejuan të afrohen në ndërtesat e terminalit, raporton Segagb.

Kërcënimi u zbulua si një mashtrim dhe operacionet normale në aeroport rifilluan në orën 2.20. Të gjithë udhëtarët e evakuuar tani janë lejuar përsëri të futen në terminale.

/Ora News.tv/