Ish-Kancelari Philip Hammond ka akuzuar kryeministrin se po përpiqet të shkatërrojë mundësinë e një marrëveshje të re Brexit, duke bërë kërkesa që BE kurrë nuk mund t'i pranonte.

Në një artikull të Times, Hammond tha që një marrëveshje pa marrëveshje për Brexit do të ishte "një tradhti" e rezultatit të referendumit 2016.

Ai tha se Parlamenti "do ta bënte zërin e tij të dëgjohej", duke shtuar se një marrëveshje "nuk duhet të ndodhë".

Një burim  tha që Mbretëria e Bashkuar do të largohej më 31 tetor përkundër "përpjekjeve më të mira të Hammond për të kundërtën".

Burimi shtoi seHammond, si kancelar, "bëri gjithçka që mundi" për të bllokuar përgatitjet për largim dhe kishte "minuar negociatat".

Ish kancelari e hodhi poshtë këtë sugjerim në një postim në twitter, duke thënë se ai dëshironte ta dorëzonte Brexit "dhe votoi ta bënte këtë tri herë".

Kryeministri Boris Johnson ka bërë thirrje që BE të heq planin e prapaskenave kufitare irlandeze para afatit të Brexitit më 31 tetor.

Shumë prej atyre që votuan kundër marrëveshjes së Brexitit të Theresa May kishin shqetësime për prapavijën, të dizajnuara për të garantuar se nuk do të ketë një kufi të vështirë irlandez pas Brexit, i cili, nëse zbatohet, do ta shohë Irlandën Veriore të qëndrojë në përputhje me disa rregulla të tregut të vetëm të BE-së.

Hammond, në komentet e tij të para që kur u tërhoq muajin e kaluar, tha se shenjat e hershme që  Johnson mund ta merrte Britaninë e Madhe nga BE me një marrëveshje në vend nuk ishin "inkurajuese".

Ai shkroi: "Thelbësore nga kërkimi i ndryshimeve në prapavijë deri në kërkimin e heqjes së saj totale është një drejtim kryesor nga një qëndrim i ashpër negociues në një shkatërrimtar.

"Njerëzit e pa zgjedhur që tërheqin telat e kësaj qeverie e dinë se kjo është një kërkesë të cilës BE nuk mund dhe nuk do t'i bashkohet."


/Ora News.tv/