Bomba e përdorur nga koalicioni i udhëhequr nga Sauditi në një sulm shkatërrues në një autobus shkollor në Jemen u shit si pjesë e një marrëveshjeje armësh të sanksionuar me Departamentin Amerikan të Shtetit me Arabinë Saudite, thanë ekspertët e municioneve për CNN.

CNN ka konfirmuar se arma që la dhjetëra fëmijë të vdekur më 9 gusht ishte një bombë e prodhuar nga Lockheed Martin, një nga kontraktorët më të mirë të mbrojtjes amerikane.

Bomba është shumë e ngjashme me atë që shkaktoi shkatërrime gjatë një sulmi në një funeral më tetor 2016 në Jemen ku 155 persona u vranë dhe qindra të tjerë u plagosën.

Koalicioni saudit tha se informacionet në lidhje me sulmin ishin të pasakta duke pranoi se ishte një gabim dhe mori përgjegjësinë.

Në mars të atij viti një sulm në një treg jemenas, nga një bombe MK 84 e SHBA, vrau 97 vetë.

Pas sulmit në sallën e funeralit, ish-presidenti amerikan Barak Obama e ndaloi shitjen e teknologjisë ushtarake me Arabinë Saudite lidhur me "shqetësimet e të drejtave të njeriut".

Por ndalimi u hoq nga sekretari i shtetit i administratës Trump, Rex Tillerson në mars 2017.

Ndërkohë që koalicioni i udhëhequr nga Sauditi, i mbështetur nga SHBA, përpiqet të hetojë sulmin në autobusin e shkollës, pyetjet po rriten nga vëzhguesit dhe grupet e të drejtave në lidhje me nëse SHBA ka ndonjë faj.

SHBA thotë se nuk merr vendime për koalicionin, i cili po lufton një kryengritës rebel Houthi në Jemen. Por mbështet operacionet e saj nëpërmjet miliarda dollarëve në shitjen e armëve, furnizimin me karburant të avionëve luftarakë saudit.

Bomba u hodh në një autobus shkolle dhe nga sulmi mbetën të vdekur 51 persona, midis tyre 40 fëmijë. Dhe nga 79 të plagosurit, 56 prej tyre ishin fëmijë.

/Ora News.tv/