Pesë burra britanikë janë në mesin e një grupi turistësh të rinj që janë ndaluar nga policia në Kamboxhia, pasi ata thuhet se u fotografuan duke u angazhuar në "vallëzim pornografik" në një bar lokal.

Grupi i tetë burrave dhe dy grave, që janë nga moshat 19 deri në 35 vjeç, janë nga Britania, Kanadaja, Holanda, Norvegjia dhe Zelanda e Re.

Ata u arrestuan të enjten në një vilë të Siem Reap, sipas autoriteteve lokale.

Policia kamboxhiane lëshoi imazhet e shkeljes së pretenduar, së bashku me pamjet e grupit të të arrestuarve.  Të dhjetë personat janë akuzuar nga Zyra për luftimin e trafikimit të qenieve njerëzore dhe goditjen e materialeve pornografike.

Një nga të arrestuarit, i cili foli në kushtet e anonimitetit, tha se asnjë prej grupeve të arrestuara nuk është në mesin e valltarëve të kapur në fotot e lëshuara nga policia.

"Sinqerisht, ishte vërtet konfuze, të gjithë ishin të hutuar, bastisnin, na rrethuan - atje ishin rreth 80-100 njerëz, disa prej tyre ishin turistë", tha një nga të arrestuarit.

Rreth 30 oficerë policie sulmuan vilën në orën 4 me orën lokale të enjten.

Një deklaratë nga policia kamboxhiane tha se arrestuan 77 turistë të dyshuar për "vallëzim pornografik" dhe, pas një hetimi, arrestuan 10 të dyshuar.

Grupi tani përballet me burgim ndërsa ata presin gjyqin dhe mund të përballen me një vit burg nëse dënohen.

/Ora News.tv/