Një mërgimtar rus i cili ishte i afërt me ish-oligarkun Boris Berezovski u gjet i vdekur në shtëpinë e tij në Londër, sipas miqve.

Nikolai Glushkov, 68 vjeç, u zbulua nga familja dhe miqtë e tij vonë të hënën natën. Shkaku i vdekjes nuk është ende i qartë. Një nga miqtë e tij, redaktori i gazetës, Damian Kudryavtsev, postoi lajmet në faqen e tij në Facebook.

Pa konfirmuar emrin e njeriut, policia metropolitane tha se njësia e komandës kundër terrorizmit po drejtonte hetimin mbi vdekjen.

Policia tha se nuk kishte dëshmi për të sugjeruar një lidhje me incidentin në Salisbury, ku ish-agjenti i dyfishtë rus Sergei Skripal dhe vajza e tij Julia u helmuan dhe mbetën në një gjendje kritike.

"Një hetim është duke u zhvilluar pas vdekjes së një njeriu rreth 60-vjeç në zonën e Kingston," thanë policët, të cilët u thirrën nga shërbimi i ambulancës në Londër në orën 10.46 minuta kur burri u gjet i vdekur në një adresë banimi në New Malden.

Në vitet 1990, Glushkov ishte drejtor i kompanisë shtetërore të avionëve Aeroflot dhe Berezovsky's LogoVAZ. Në vitin 1999, kur Berezovski u rrëzua nga Vladimir Putinin dhe iku në Mbretërinë e Bashkuar, Glushkov u akuzua për pastrim parash dhe mashtrim.

Ai kaloi pesë vjet në burg dhe u lirua në vitin 2004. Duke u frikësuar nga arrestimi i mëtejshëm, ai iku në Mbretërinë e Bashkuar, ku fitoi azil politik dhe ka jetuar në Londër vitet e fundit.

Në vitin 2011, ai dha dëshmi në çështjen gjyqësore të sjellë nga Berezovski kundër kolegut-oligark Roman Abramoviç, i cili vijoi të kishte marrëdhënie të mira me Kremlinin.

Glushkov i tha gjykatës se ai ishte marrë peng në mënyrë efektive nga administrata e Putinit, e cila donte të ushtronte presion mbi Berezovskin për të shitur aksionet e tij në stacionin televiziv ORT.

/Ora News.tv/