Autoritetet ruse janë zotuar të mos gjuajnë dhjetëra arinj polarë që terrorizojnë një qytet Arktik mes frikës se një plan për zhvendosjen e grabitësve do të përfundojë në katastrofë.

Zyrtarët po përgatisin një operacion urgjent për të qetësuar dhe hequr 52 arinjtë që kanë pushtuar qytetin Belushya Guba në arkipelagun Novaya Zemlya të Rusisë dhe filluan 'të ndiqnin' vendasit e frikësuar.

Bishat do të transportohen larg nga qyteti - por kritikët paralajmërojnë se ata mund të kthehen sërish.

Pamje të jashtëzakonshme dhe video tregojnë se si njerëzit jetojnë me frikë në qytetin e tyre të mbushur me arinj që ecin midis blloqeve të apartamenteve.


/Ora News.tv/