Quilotoa Loop është një rrjet ecjeje që lidhin një sërë fshatrat Kichwa indigjenë në Andet ekuadoriane. Gërshetimi nëpër lugina të pabesueshme me kuaj dhe lama, pika kryesore arrin kulmin, pranë liqenit Laguna de Quilotoa, e vendosur në kraterin e një vullkani të zhdukur. 

Pas dy ose tre ditësh ecje, kjo është një pamje e habitshme. Shtretërit për të fjetur në zonë nisin nga 19 dollarë përfshirë mëngjesin dhe drekën.

Liqeni Titicaca, Bolivi

Udhëtimi deri tek liqeni Titikaka (Titicaca) është i ngadaltë dhe rraskapitës për shkak të lartësisë. Megjithatë, pasi arrin atje pamja është mahnitëse. Atje ka barka të bardha të vendosura mbi liqenin blu dhe shtëpiza të vogla me kopshte të shkallëzuara. Pavarësisht se gjatë ditës ka shumë diell, natën është e nevojshme një batanije elektrike me bateri diellore.

Medellín, Colombia

Medellini, qyteti i dytë i Kolumbisë "me pranverë të përjetshme", është i sigurt këto ditë dhe i mbushur me thesare. Merrni një eko-aventurë me teleferik në Parque Arví, mahniteni në skulpturat "yndyrore" Botero dhe art në Museo de Antioquia dhe vizitoni kopshtet botanike.

Gërmoni në xhunglën aty pranë dhe eksploroni rezervatat mahnitëse të kafshëve të egra të Rio Claro.

Nëse keni akoma energji, ngjituni në lartësinë 649 m deri në Piedra del Peñol mbi qytetin e gjallë të Guatapé, ose ngjituni tek ura e vjetër Santa Fe de Antioquia, e ndërtuar në vitet 1800.

Shtëpi luksoze në Peru

Keni shkuar në Macchu Picchu? Shmangni turmat dhe qëndroni në Ollantaytambo. Është një fshat i bukur Incani nëse doni të zhyteni në kulturën e Andeve. Nuk është aq larg nga Macchu Picchu dhe ka pamje të bukura ngado që të ktheheni.

Autobusi përmes Andeve

Merrni autobusin nëpër Ande nga Mendoza në Argjentinë në Santiago, kryeqyteti i Kilit, për të parë pamjet fenomenale nëpër kreshta malesh. Në Paso Internacional, kalimi kufitar Los Libertadores udhëtarët mund të gëzojnë pamje paqësore, në kontrast me linjat e autobusëve dhe turmat e pritjes.

Rruga më e gjatë në Argjentinë 

Duke filluar nga Salta në veri-perëndim të Argjentinës dhe shkoni në jug përgjatë rrugës së dendur në Cafayate. Pas ngjitjes në Ande, udhëtimi vazhdon përmes një gryke të quajtur La Garganta del Diablo (Grupi i Djallit) për t’u çuditur me formacione shkëmbore me ngjyra të krijuara rreth 6 mln vjet më parë.

Merrni “filmin” e rrafshët të kripës në Bolivi 

Nëse vizitoni këtë zonë gjatë sezonit të shirave do të merrni fotografi të mrekullueshme të imazhit të pasqyrës. Vizitojeni gjatë sezonit të thatë dhe ju do të keni traktet e mëdha të kripës së bardhë dhe qiellit blu. Sido që të jetë, kjo zonë është aq e ndritshme saqë nuk mund të shikoni asgjë pa syze dielli. Një filtër për aparatin tuaj gjithashtu është thelbësore.

Qyteti fantazmë i Kilit 

Andet ka disa prej pamjeve më të bukura të botës dhe një prej këtyre pamjeve është edhe qyteti i mbushur me shtëpi prej druri me ngjyra të ndezura i quajtur Sewell, i lidhur jo me rrugë por me shkallë. Më herët kishte 16,000 banorë dhe ishte miniera më e madhe e bakrit në botë, por tani është plotësisht i pabanuar.

/Ora News.tv/