Parlamenti, një gjëegjëzë vjeshte
Nga: Skënder Minxhozi

Parlamenti i ri do të hapë të hënën dyert për legjislaturën e tij të 19. Pas dy muajsh e gjysmë tranzicioni të pushtetit, kjo do të jetë hera e parë që do të shohim “në praktikë” rezultatin e zgjedhjeve parlamentare të 23 qershorit. Tri ditë më parë, Sali Berisha mbylli procesionin tetëvjeçar të mbledhjeve “televizive” të qeverisë, me një fjalim që vetëm një njeri i dëshpëruar është në gjendje ta mbajë, e kjo qe shenja e parë se po i drejtohemi vërtet një sezoni të ri politik.

Nëse kërkoni surpriza dhe të papritura në Kuvendin e ardhshëm, me siguri nuk do të mbeteni të zhgënjyer. Është e vërtetë që Gramoz Ruçi do të jetë sërish kryetar i grupit parlamentar të PS, është gjithashtu e vërtetë që Astrit Patozi nuk do të jetë më homologu i tij i djathtë, por historia nuk përfundon këtu. Sali Berisha nuk do të ulet më në mes të podiumit të qeverisë, ndërsa në poltronin pompoz sipër tij, nuk do të ulet më Jozefina Topalli. Kishit tetë vjet pa e parë këtë skenë, e kjo nuk është pak.

Ndryshimet vizuale kanë për të sjellë, me shumë gjasa, edhe ndryshime të tjera më të rëndësishme. Që do të thotë, jo më fjalime kilometrike të Berishës, jo më replika të tij të pafundme me cilindo që i dilte përpara, jo më banalitete e fyerje groteske nga Topalli. Edi Rama dhe Ilir Meta mund të kritikohen për çfarëdo defekti, por s’kanë për ta arritur dot, edhe po të duan, shkallën e agresivitetit, aciditetit, dhunës verbale e arbitraritetit të dyshes së mësipërme. Me thyerjen e statu quo-së tetëvjeçare, janë të gjitha rrethanat që Parlamenti të hyjë në një hulli më normale të komunikimit mes palëve kryesore. Megjithatë kjo mbetet të shihet.

Për vetë Ramën, Kuvendi ka për të qenë një tokë e pazbuluar. Është kurioze të shihet sesi njeriu që qëndroi për tetë vjet jashtë Kuvendit, megjithëse ishte politikani i dytë më i rëndësishëm i vendit, do të sillet në një ambient që e ka drejtuar me celular, por që s’e ka shkelur kurrë më parë. Që nga koha e largët e Ministrisë së Kulturës, në qeverinë “Nano”. Ndërkohë që lideri i LSI ka marrë mbi vete, me ndarjen e tortës së pushtetit, detyrën sfiduese të menaxhimit të organit më me peshë në strukturën e shtetit, por edhe më të zhurmshmin e problematikun.

E majta ka premtuar prej kohësh se do të ndërmarrë një numër reformash të rëndësishme. Të cilat, natyrshëm që do të kalojnë përmes Parlamentit. Është e vërtetë se shumica e re nuk arriti ta kapë kuotën e votave që do t’i lejonin ndryshime kushtetuese, por është gjithaq e vërtetë se në një opozitë të dobët si kjo e sotmja, votat gjenden pa shumë vështirësi. Qysh tani, pa nisur ende punimet e Kuvendit, disa prej deputetëve të partive aleate me PD, kanë deklaruar se do të jenë “elastikë” në mënyrën e votimit. Megjithatë Ramës dhe Metës vështirë se ju duhet ky diversion votash djathtas, pa arritur konsensus për reformat me peshë. Shitblerja e parlamentarëve nuk të çon askund, nëse ke për objektiv reforma të mëdha e të qëndrueshme. Nëse do të ndryshohet drejtësia, nëse do të preken emërtesat e institucioneve të pavarura, nëse do të hidhen hapa për të reformuar thellë sektorë të caktuar të shtetit, marrëveshja me opozitën mund dhe duhet të jetë e vetmja rrugë për t’u shkelur. Nuk duhet harruar se Berisha grumbulloi pushtet më shumë se kushdo tjetër në këto tetë vjet, ai futi në dorë të gjitha institucionet e vendit, deri tek ato sportive, por në fund mori një milion vota kundër.

Kuvendi i Shqipërisë ndodhet në këtë legjislaturë të re, përballë një sfide të rëndësishme. Ai duhet të japë mesazhin se vota e shqiptarëve më 23 qershor, masive dhe imponuese në shifrat e saj, do të lexohet drejt nga legjislatori. Shqipëria ndodhet në një situatë të vështirë ekonomike e financiare, ajo duhet të përshkojë një rrugë të gjatë drejt afrimit me Europën, e mbi të gjitha, një kulturë e re politike nevojitet në këtë vend të mësuar me shfaqjet e shëmtuara të Parlamentit, ku përfaqësuesit e popullit “kapeshin për zhelesh”, në emër të shumicës aritmetike të kartonëve. Parlamenti i Shqipërisë ka qenë për shumë vite çerdhja e dhunës verbale, djepi i kulturës së përplasjes dhe përjashtimit. Ka ardhur koha që ky trend të ndryshojë rrënjësisht. Asgjë, më shumë sesa një votë masive, si ajo e 23 qershorit, nuk do ta ndihmonte një përmbysje të kodit të komunikimit në radhët e klasës politike. Dhe Parlamenti është organi kryesor ku komunikohet me kundërshtarin.

Të hënën nis një etapë e re në jetën institucionale shqiptare. Është një shans që nuk duhet humbur. Sepse herën e fundit që votuan, shqiptarët e dhanë të qartë mesazhin se ishin ngopur, ndër të tjera, edhe me shoun banal të përjavshëm të politikës shqiptare, në sallën e Kuvendit të Shqipërisë.

Burimi : gazeta-shqip.com

Me shume nga

Statusi, fushata lobuese në Paris e Londër. Lazimi: Mungesa e rezolutës me PE, ndikim negativ VIDEO

Qeveria shqiptare po vijon fushatën lobuese për statusin e vendit kandidat. Një muaj para vendimit, kryeministri Rama pritet të vizitojnë në maj Francën, një ndër vendet që refuzoi statusin në dhjetor, ndërsa Ministrja e Integrimit Klajda Gjosha pritet të zhvillojë …

Titrol komisariatit të Fushë Krujës, shpërthim dhe në një vilë në Tiranë, s’ka viktima

Komisariati i policisë së Fushë Krujës vihet sërish në qendër të sulmeve me eksploziv. Ngjarja është regjistruar mbrëmjen e sotme, ku një shpërthim eksplozivi është shënuar në derën e pasme të Komisariatit. Uniformat blu të Fushë Krujës kanë nisur hetimet …

Avionë droge? Didi: Presim hetimet ; Aliko: Qeveria të japi fonde, komuniteti do punë VIDEO

Drejtori i Pёrgjithshёm i Policisё sё Shtetit, Artan Didi, ka bërë me dije se akuza e ngritur nga opozita për trafikim të lëndëve narkotike nga Gjirokastra me avionë transportues është një çështje delikate që do ti nënshtrohet hetimeve. “Nuk e …

Përgjaket e premtja e zezë, makina përplas për vdekje dy kalimtare FOTO VIDEO

Dy gra të moshuara kanë gjetur vdekjen në orët e mbrëmjes së sotme, ndërsa janë përplasur nga një automjet. (Në foto: Policia në vendin e ngjarjes ku ndodhi aksidenti dhe automjeti që aksidentoi të moshuarat, i cili u braktis nga shoferi)

Frika nga arbitrazhi për koncensionet, “Albpetrol” dhe AKBN kërkojnë mbrojtje të huaj VIDEO

Shteti shqiptar kërkon mbrojtje të një konsulenti ndërkombëtar nëse paditet në Arbitrazh, në rast të heqjes së licensave në sektorin e hidrokarbureve.Ky fakt është bërë i ditur prej një njoftimi zyrtar të nxjerrë në faqen e Agjensisë Kombëtare të Burimeve …

Haradinaj pro gjykatës speciale dhe EULEX, përjashton aleancën me Thaçin në zgjedhje VIDEO

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, përkrah themelimin e gjykatës speciale për krimet e pretenduara të luftës në Kosovë. Duke deklaruar votën pro të deputetëve të tij në Parlament, Haradinaj në një intervistë në Ora Live tha …

Mësuesit të shqetësuar nga teknologjia pasi nxënësit po harrojnë lodrat e tyre

Fëmijët e sotëm janë shumë të dhënë mbas kompjuterëve tablet saqë kanë harruar të luajnë me kukullat dhe lodrat e tyre. Në konferencën vjetore të Shoqatës së Mësuesve dhe Leksioneve (ATL), mësuesit ishin tepër të shqetësuar nga ky feonmen për …

Vlora dhe sezoni turistik, Breshani: Nuk do kemi turizëm pa larguar inertet VIDEO

Plazhet e Vlorës dhe Orikumit kërkojnë ndërhyrje imediate mbi pastrimin e territorit nëqoftëse, duam që këtë vit të jemi pjesë e sezonit turistik. Kështu ka deklaruar kryetari i Dhomës së Tregëtisë në këtë qark, Arben Breshani, ku sipas tij Vlora …

Panariti premton mbështetje për fermerët: Prodhimet e Lushnjes janë bio VIDEO

Ministri i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujërave , Edmond Panariti, zhvilloi sot një takim me fermerët e zonës së Lushnjes, që është dhe baza e prodhimit bujqësor në Shqipëri. Tema e takimit ishte “Kontrolli i mbetjeve tek perimet …

Mbledhja e Këshillit bashkiak Fier, LSI: Kemi ankesa nga qytetarët, juristja nuk i përgjigjet VIDEO

Mbledhja e Këshillit bashkiak në Fier ka shënuar debate mbi miratimin e Komisionit të strehimit. Kanë qenë anëtarët e Lëvizjes Socialiste për Integrim, ata të cilët kundërshtuan rikonfirmim të Komisionit të mëparshëm, duke e cilësuar të dështuar. Anëtarja, Anila Haxhiu, …

Spanjë / Atletiko Madrid pret sot Elchen në një sfidë delikate

Po shkon gjithçka më së miri deri në këto momente për Atletikon e Simeones. Sot në mbrëmje ata presin në shtëpi Elchen në një sfidë ku përqëndrimi duhet të jetë në maksimum. Edhe pse favoritë në letër, Atletiko e Madridit …

Javën e ardhshme miratohet mandati i EULEX-it

Parlamenti i Kosovës do të votojë javën që vjen për zgjatjen e mandatit të Misionit të Bashkimit Evropian për sundimin e ligjit, ndërsa ende nuk është përcaktuar se kur do të diskutohet themelimi i një gjykate të posaçme për trajtimin …

Tregëtarët pushtojnë trotuaret, shitja bagëtisë së imët kryhet në mes të qytetit VIDEO

Afrimi i festës së Pashkës po shoqërohet me shitjen e gjësë së gjallë në rrugët dhe trotuaret e qytetit të Korçës. Me dhjetra tregëtarë të ardhur nga zona të ndryshme, tregtojnë në mënyrë të paligjshme dhe jashtë çdo standardi duke …

Afera e kryeministrit Gruevski, ekspertët kërkojnë zgjidhje të rastit

Skandali korruptiv prej 1.5 milion euro, që sipas opozitës, është kryer nga kryeministri, Nikola Gruevski nuk mund të mbetet pa epilog , thonë ish-anëtarët e komisionit antikorrupsion. Besueshmëria e audio incizimit të publikuar nga lideri i LSDM-së, Zoran Zaev, duhet …

Itali / Benitez: Hamshik nuk është në shitje

Trajneri i Napolit, Rafa Benitez ka folur në prag të ndeshjes Udinese – Napoli. “Luajmë një ndeshje të vështirë, nuk do të jetë një lojtar i rëndësishëm për ne si Higuain dhe kjo do të ndikojë, por për ndeshjen e …

Lezhë, zyra dhe rregjistrimit të pasurive, Muho: Sportel në dispozicion për lehtësi ndaj biznesit VIDEO

Bankat dhe biznesi në Lezhë do të mund të kryejnë transaksionet e tyre në Hipotekë nëpërmjet një sporteli të posaçëm, ku pritet të krijojë lehtësi për bizneset por edhe institucionet financiare. Ky shërbim i ri është prezantuar nga Drejtori i …

Guvernatori i Donetskut fajëson Rusinë për protestat

Më tepër se 10 ndërtesa shtetërore në Ukrainën lindore vazhdojnë të mbeten në duart e protestuesve pro-rusë, të cilët kërkojnë një referendum për vetëqeverisje. Guvernatori i rajonit Donetsk është një nga ata që u nxorën prej ndërtesave nga protestuesit. Ai …

Berat, varrezat kthehen në kullota, Bashkia nuk ka zgjidhur pronësinë e tokës VIDEO

Problemet mbi pronësinë prej kohësh kanë qenë tema më e nxehtë dhe e diskutuar në vendin tonë, ku shumë prej këtyre çështjeve ende nuk po marrin zgjidhje. Pjesë e këtij problemi duket se po bëhen edhe institucionet vendore, të cilat …

Itali / Sedorf: Qëndroj nëse Berlusconi nuk ka ndryshuar mendje

Clarence Seedorf nuk është ende i sigurt nëse do të qëndrojë në Milano dhe vitin e ardhshëm. “Përderisa  unë nuk kam marrë një thirrje telefonike nga presidenti, më bën të mendoj se ai mund të ndryshojë mendje.” tha ai. Milani është …

Bllokimi i turistëve francezë zhbllokon Thethin, shteti iu hap rrugën VIDEO

Pas 18 orësh të bllokuar në dëborë në Qafën e Thores në aksin rrugor Bog-Theth, 8 turistët francezë kanë mundur që të vijojnë udhëtimin e tyre. Operacioni i zhbllokimit të rrugëve është ndërmarrë nga Drejtoria e Përgjithshme e Emergjencave Civile …