Mirënjohja e barkut
Nga: Edmond Tupja

Kështu thonë francezët ndonjëherë kur bie fjala për besnikërinë e kafshëve shtëpiake, la reconnaissance du ventre, pra, mirënjohja e barkut, ajo instinktive, d.m.th. “Ti më jep të ha, ma mbush barkun, dhe unë të shërbej besnikërisht”. Po i njëjti mekanizëm, por jo instinktiv, funksionon në Shqipërinë e sotme me ata qen të përçudnuar, në pamje të parë pa bisht, që kanë dy këmbë më pak se qentë e mirëfilltë (race apo bastardë, kjo nuk prish punë), që bëjnë jo ham-ham, por gam-gam, dërdërr- dër, për-për-për, llaka-llaka dhe sidomos, pas vendosjes së demokracisë në vendin tonë, bla-bla-bla (ose blla-blla-blla, në variantin anglo- amerikan).

Kjo specie qensh shumë pjellore, duke ndjekur refleksin e qenve të mirëfilltë, u është tejet mirënjohëse atyre që e ushqejnë dhe mirënjohja e tyre mund të zbërthehet si vijon: “Bosi ynë, që i qofshim falë, na ushqen, pra na mbush stomakun bashkë me zorrët (ato të hollat dhe atë të trashën), prandaj ne i jemi mirënjohës, i shërbejmë besnikërisht, servilisht, dorë-e-sahanlëpirësisht dhe, meqenëse jemi me shumë edukatë, nuk flaslehim as lehflasim, sepse e dimë që, kur gojën e kemi plot e përplot, është e pamoralshme të nxjerrësh tinguj nga goja që, në fund të fundit, vrimë është si tërë vrimat e trupit të njeriut, sidomos kur bëhet fjalë për ne që jemi lidhur me politikën për të mbërritur te paraja ose, anasjelltas, që jemi lidhur me paranë për të mbërritur te politika”.

Sigurisht që lexuesi im i vëmendshëm e i paanshëm do të shtrojë me të drejtë pyetjen se cilat janë arsyet e pjellorisë dhe të shtimit demoqenografik të kësaj specie të veçantë qensh, të cilat po përpiqemi t’i rendisim si më poshtë:

1. Shembulli i qenve të rrugëve: specia e veçantë e qenve pa bisht e me dy këmbë që promovon pa reshtur mirënjohjen e barkut, ka ditur t’i vëzhgojë, me një durim për t’u pasur zili e me një imtësi për t’u admiruar, qentë që shëtisin zonjat e zotërinjtë rrugëve e parqeve dhe ka arritur në përfundimin se ata janë të lumtur e me të ardhme të siguruar; ajo ka vëzhguar gjithashtu qentë e mirëfilltë të rrugëve dhe ka vënë re se ata janë shkathtësuar duke ndjekur shembullin e maceve, që hipin e futen në kazanët e plehrave për të zbuluar e rrëmbyer gjithçka është e ngrënshme, sidomos për rastet kur askush nuk do të ketë më nevojë për mirënjohjen e tyre të barkut.

2. Shembulli i qenit shtëpiak te fabula “Qeni dhe ujku” e frëngut La Fontaine, e shqipëruar nga Vedat Kokona, fabul që dikush mund t’ua ketë treguar, sepse është gati e pamundur që qentë pa bisht e species me dy këmbë që promovon pareshtur mirënjohjen e barkut, të lexojnë fabula të shekullit XVII, si ajo në fjalë, të cilën, me shumë modesti unë e kam rishkruar pjesërisht te “Fjalori erotik i gjuhës shqipe”, botim i shekullit XXI. (Prandaj u sugjeroj qenve të së famshmes specie të lartpërmendur të marrin mundimin ta lexojnë vetë fabulën e La Fontaine-it, qoftë edhe në variantin tim erotik, pa pasur frikë se do t’u kërkohet detyrimisht ndonjë mirënjohje barku).

3. Shembulli i gam-gamit politik, i dër-dërit mediatik, i për-përit akademik dhe i llakallakut thashethemik: qentë pa bisht e me dy këmbë që promovojnë pareshtur mirënjohjen e barkut, kanë mësuar shumë nga dukuritë e sapopërmendura të shoqërisë shqiptare, madje bashkohen me korin e korifenjve të tyre, veçse në heshtje, d.m.th. me zë të brendshëm, e thënë ndryshe, me zë të pazëshëm, në mënyrë që bosët që u hedhin kocka të mallëngjehen nga mirënjohja e tyre e barkut, e shprehur edhe me bindje të pakushtëzuar, edhe me reflekse të kushtëzuara, të cilat do t’ua kishin pasur zili vetë qentë e Pavllovit.

Së fundi, thjesht një saktësim: kur ua lexova dje këtë shkrim miqve të mi të vjetër Aqif Qifa, Françesk Armadhi e Vangjel Lezeti, të tre më pyetën gati njëzëri: “Vërtet pa bisht fare të jenë qentë e species që përmend ti?”. Kjo pyetje më hutoi paksa dhe thashë me vete se, ndoshta, miqtë e mi kishin njëfarë të drejte: Po sikur qentë në fjalë, për arsye mirënjohjeje të barkut e të baqthit, ta kenë fshehur bishtin e tyre? Po ku ta kenë futur, xhanëm? Në ndonjë vrimë aty pranë…, fare pranë?

Burimi: panorama.com.al

Me shume nga

Premier League / Tottenham, Lamela “zhduket”, tifozat e kërkojnë me lajmërim

Erdhi në Londër me shumë bujë madje duke iu konsideruar dhe pasuesi i Gareth Bejl tek Tottenham. Argjentinasi, Erik Lamela nuk ka  ka mundur për asnjë moment të lerë gjurmë tek klubi londinez. Paraqitjet e dobëta të Lamelas kanë bërë …

KLD i heq imunitetin gjyqtarit Dhimitër Pojanaku, i hap rrugë hetimit nga Prokuroria

Këshilli i Drejtësisë i hap rrugë Prokurorisë për hetim të gjyqtarit, Dhimitër Pojanaku, duke i hequr imunitetin. Pasditen e sotme Këshilli i Lartë i Drejtësisë në një mbledhje të jashtëzakonshme vendosi të autorizojë Prokurorinë për kryerjen e veprimeve të mëtejshme …

Mesazhi i djalit në tragetin e fundosur: “Të dua nënë”

Kemi dëgjuar shumë histori të ngjashme të cilat kanë në përmbajtje të tyre ndjesi që njerëzit kanë përpara rreziqeve që mund tu kanosen dhe para ngjarjeve tragjike që kalojnë. Një histori e ngjashme ka ndodhur edhe me një djalosh Korean …

Putin: Rusia ka të drejtën të vendosë ushtrinë në Ukrainën Lindore

Ndërsa në Gjenevë zhvillohen bisedimet për Ukrainën presidenti rus Putin pohoi në televizionin rus praninë e ushtarëve rusë në Krime dhe të drejtën e ndërhyrjes në Ukrainën lindore. Presidenti rus Vladimir Putin e ka quajtur dërgimin e njësive të armatosura …

Linda Halimi bashkëpunon me Kid Ink?

Këngëtarja kosovare Linda Halimi duket se po korr një sukses për tu pasur zili në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ajo pasi ka njoftuar fansat në facebook për pjesëmarrjen e saj në The Voice of America, ajo ka treguar dhe …

Dëbora dëmton fruti-kulturën në Korçë, fermerët kërkojnë subvencione nga shteti VIDEO

Reshjet e dëborës rënë gjatë ditës së djeshme kanë shkaktuar mjaft probleme në prodhimet bujqësore në Korçë. Gati 50 % e prodhimeve, kryesisht ato të fruti-kulturës, janë dëmtuar ndërsa fermerët shprehen se përveç kapriçove të motit, po përballen edhe me …

Fenomeni i dhunës në familje, denoncimi i saj është një detyrim ligjor institucional

Legjislacioni duhet të tregojë ashpërsinë e tij ndaj dhunës në familje, por më parë ajo duhet ndjekur deri në fund nga institucionet. Përgjigjia më e mirë ndaj këtij fenomeni është denoncimi i saj dhe këtë duhet të bëjnë jo vetëm …

Sheshi i Flamurit në Vlorë, lihen në mes punimet për rikonstruksionin e tij VIDEO

Nisi me shumë bujë por punimet për rikonstruksionin e Sheshit të Flamurit në Vlorë mund të quhen jo vetëm të lëna në mes, por të braktisura në të gjithe kuptimin e fjalës. E ndërsa punimet për rikonstruksionin e këtij sheshi …

LSDM nxjerr zbuluar Gruevskin, 4 regjistrime audio që e implikojnë në korrupsion

LSDM-ja, në mbështetje të pohimeve të saj se kryeministri Nikolla Gruevski ka marrë 1,5 milion euro në dorë, nga shitja e “Makedonska Bankës”, duke iu shmangur edhe tatimit ndaj shtetit, publikoi sot 4 regjistrime audio, me detaje se si janë …

Familja nga maqedonia apel Ramës: Më strehoni, të iki nga dhuna raciste VIDEO

Familja e Faik Zeqirit nga Radishani i Maqedonisë i kërkon ndihmë kryeministrit shqiptar Edi Rama që të shpërngulet nga vendi ku jeton për shkak të dhunës që ushtrohet herë pas here ndaj familjes së tij.   Video e marrë nga …

Camerun Diaz: Nuk jam xheloze për Kate Upton

Cameron Diaz ka thënë për gazetën “The Telegraph” se nuk ndihet xheloze për fizikun e koleges së saj Kate Upton. Pavarësisht se ajo e vlerëson atë për bukurinë dhe fizikun tërheqës, kjo nuk do të thotë se Cameron e ka …

Aksi rrugor Mamurras-Milot, vidhen trafikndarëset, mania skrap nuk ndalet VIDEO

Ashtu si në të gjithë vendin edhe aksi rrugor Mamurras-Milot nuk mund të shpëtonte nga grabitja e trafikndarësve, të cilat kanë vetëm një destinacion, shitjen për skrap. Me dhjetëra metra elementë përbërës së kësaj autostrade, jane grabitur dhe shkulur duke …

Akuzat mbi trafikimin e drogës, zv/Ministri Hila në Gjadër: Opozita ndjek telenovela VIDEO

Teknikisht është e pamumdur që në aeroportin ushtarak të Gjadrit në Lezhë të lëvizin avionë. Në këtë mënyrë u është përgjigjur. Zv. Ministri i Mbrojtjes, Dritan Hila, akuzave të opozitës për kryerjen e transportit të drogës pikërisht nga kjo bazë …

Lushnjë, vëllezërit rrahin policët se i kërkuan të ulnin zërin e muzikës VIDEO

Festimi i një ditëlindje në Lushnjë ka degjeneruar në rrahje masive mes të ftuarve dhe uniformave blu. Efektivët e policisë janë paraqitur rreth orës 2 të mëngjesit, në lokalin ku festohej dhe kanë kërkuar të ulej muzika pas ankesave të …

Legjionarët / Valdet Rama i thotë “Jo” Beshiktashit

U përfol para disa ditësh në mediat turke se mesfushori i Kombëtares Shqiptare Valdet Rama ka ofertë nga Beshiktash. Klubi turk ofronte për kosovarin i cili aktivizohet në Spanjë tek Valadolid 1mln Euro. Pas këtyre zërave ka folur dhe vetë …

Superliga Shqiptare / Mot i keq në Korçë, Josa stërtvit ekipin në pallat të sportit

Në qytetin e Korçës prej dy ditësh vazhdon të këtë rreshje të shumta dëbore. Ekipi i Skënderbeut ndodhet në Korçë dhe kushtet për t’u stervitur nuk janë më të mirat. Mirel Josa ka vendosur të spostojë dje seancën stërvitore në …

Jepet kësti i parë për ish-të përndjekurit,Veliaj: Mbajtëm premtimin, jemi qeveri e punës VIDEO

Shpërndahen 54 urdhër-pagesat e para për ish-të përndjekurit politk. Ministri i Mirqënies Sociale, Erjon Veliaj, ndërsa ka shpërndarë këstin e parë ka kërkuar ndjesë për vonesën 23-vjeçare nga shteti shqiptar për këtë kauzë. Ndër të tjera Ministri Veliaj ka premtuar …

Spanjë / Bartra: “Reali pati dy raste dhe shënoi dy herë”

Qëndërmbrojtësi i Barcelonës Mark Bartra foli për humbjen e tyre në finalen e Kupës së Mbretit dhe tha “duhet të vazhdojmë të luftojmë në kampionat”. Dëmtimi “Kam pasur probleme gjatë gjithë javës dhe nuk isha në formën më të mirë” …

I vret djalin 18-vjeçar, nëna e viktimës i “fal” jetën para ekzekutimit FOTO

Në një mënyrë tronditëse dhe tejet prekëse, nëna e një 18 vjeçari të vrarë për në Iran, i ka”falur” jetën vrasësit të djalit të saj, në momentin e fundit, vetëm disa çaste përpara se të varej në litar, ndërsa shte …

Kasijas: Ishte një ndeshje e madhe, ne fituam me meritë

Kasijas foli pas ndeshjes së fituar 2-1 nga Reali i Madridit përballë kundërshtarëve të përjetshëm të Barcelonës. Ndjesia pas ndeshjes “Ekipi ka zhvilluar një turne të mrekullueshëm. Ndeshja ishte fantastike. Të dy ekipet patën raste, por ne ishim fitues me …