Harresa e qeverisë për jugun, ka provë rrugët
Nga: Aleksandër Çipa

Në gusht të vitit 2011, në gazetën “Shqip” kam botuar shkrimin me titull “Qeveria i ikën Jugut”. Një shkrim që pasoi me reagime të ndryshme. Teksti kishte lidhje me konstatimin që segmentet rrugore që nisnin nga Fieri deri në Gjirokastër ishin në gjendje mjerane, të rrënuara dhe me gropa të shumta në krejt shtrirjen e tyre.

Pas dy vjetësh, për shkak të një udhëtimi të ripërsëritur gjatë kësaj jave në Gjirokastër, po i rikthehem së njëjtës temë. Rruga e përuruar para disa muajve që lidh Levanin me afërsinë e Memaliajit e ka ndryshuar krejt luginën që gjarpërohet prej lumit Vjosë. Është një hapësirë, e cila është bërë shumë më e jetueshme dhe ka krijuar një gjendje lëvizjesh dhe investimesh nga banorët e kësaj zone. Mirëpo, matanë këtij ndryshimi, një katastrofë harrese dhe varfërimi po ndodh në zonën ku dikur kalohej përmes rrugës së vjetër kombëtare. E kemi fjalën për fshatrat që nisin prej Patosit dhe deri në Fratar. Janë disa mijëra banorë të kësaj zone, të cilët përjetojnë një izolim dhe harresë të rëndë administrative e financiare. Rrugët e kësaj zone të sjellin në kujtesë imazhet e Shqipërisë së viteve 1992. Të mbushura me gropa dhe të zëna vende-vende prej masiveve të dherave të shkarë prej erozionit dimëror. Një jetesë mjerane, e cila s’ka asnjë ngjashmëri me atë që bëhet në zonat metropolitane të vendit. Një infrastrukturë që degradohet për çdo orë dhe përgjatë secilës ditë që rrjedh. Shërbimet sociale të munguara dhe biznesi lokal në një pamje malarike.

Pa mbetur shumë te kjo pamje, do të doja të rikthehesha te një çështje që ka lidhje me veprën kryesore të këtij dhjetëvjetëshi në gjerësinë përgjatë brigjeve të Vjosës që lidh Levanin me Tepelenën. Është fjala për dy segmente të lëna në peizazhin skandaloz të viteve 1992. Dhe konkretisht për segmentet e vogla të rrugës Fier-Levan dhe Memaliaj-Tepelenë. Gjendja në segmentin e parë është më e keqe se rruga e dikurshme Fier-Lushnjë, dhe konkretisht ajo e viteve 1990-1995, e mbushur me gropa dhe e degraduar prej mungesës së mirëmbajtjes. Një rrugë e bërë e ngushtë, për shkak të degradimit fizik, por edhe për arsye të amortizimit fizik prej automjeteve të tonazheve të rënda. Kjo gjendje ka më shumë se dy vjet që është në këtë mjerim. Por askush nuk shqetësohet prej saj. Edhe pse është segmenti që bën bashkimin e kapilarëve kryesorë rrugorë të vendit që lidh zonat e Jugut, ato të Bregdetit jonian me qytetet e Shqipërisë së Mesme. Nëpër këtë segment kalojnë dhjetëra mijëra mjete dhe qindra mijëra qytetarë, të huaj, turistë e vizitorë, delegacione dhe misione etj., etj. Kohë më parë, autoritetet e Ministrisë së Transporteve u justifikuan se kjo ka lidhje me vonesën e punimeve që lidhen me Unazën e Fierit. Por ka kaluar koha e dy vjetëve dhe asgjë nuk ka ndryshuar. Sipas gjasave, edhe në muajt e ardhëm, e njëjta gjendje në përkeqësim ka për të vijuar. Por edhe më skandaloz është segmenti Memaliaj-Tepelenë. Mijëra mjete e qytetarë që lëvizin përditshmërish në këtë segment mallkojnë e mërmërisin pakënaqësinë e tyre për atë rrugë të bërë të pakalueshme dhe ku norma e amortizimit të mjeteve është padyshim më e larta në të gjithë republikën. Askush nuk jep përgjigje për vonesën dhe lënien përgjysmë të punimeve në këtë segment rrugor. Ai, së bashku me segmentin Fier-Levan, shkaktojnë për çdo kalimtar dhe automjet një vonesë prej gati një ore, duke rikthyer për këtë shkak kohëzgjatjen e dikurshme të distancës Fier-Gjirokastër, kur kalohej nëpër rrugën mjerane të Ballshit dhe të zonës së Tepelenës.

Natyrisht kjo gjendje nuk përkon me një reagim apo formë refuzimi qytetar. Për këtë mjerim dhe harresë, që ka për provë këto segmente rrugore, çuditërisht nuk e ngrenë zërin as qeverisësit vendorë me shumicë, që i përkasin opozitës, as ata të pushtetit qendror që kryesojnë prefekturat apo qarqet si në Fier, ashtu edhe në Gjirokastër. Kjo është një heshtje e paturpshme dhe mungesa e reagimit të deputetëve në Parlament është edhe më tepër turp. Arsyeja nuk është thjesht për mungesë fondesh apo për “buxhete të pakaluara”. Kjo është një shpërfillje kriminale për të drejtën e qytetarëve, të cilët në rrugë nuk kanë as përkatësi e as parti. Janë të gjithë të njëjtë në mallkim për cilësinë e keqe dhe degraduese të rrugëve në jug. Reagimi i tyre shpreh sesa pak cilësi dhe ndërgjegje sociale kanë për llogari të jetës së tyre. Ato dy segmente janë një provë trishtuese për harresën prej qeverisë. Do të mjaftonte ripërsëritja e bllokimit të rrugëve çdo ditë nga një ose dy apo tri orë, për të parë sesa shpejt do të ndryshonte cilësia e atyre 5 deri 10 kilometrave që kanë mbetur në gjendjen skandaloze në arterien kryesore kombëtare në jug të vendit. Këtë harresë qeverisëse, e zhduk vetëm reagimi dhe protestimi qytetar. Një protestë, në rastin tuaj, do të ndryshonte cilësinë e përhershme të udhëtimit drejt Gjirokastrës, Tepelenës dhe zonave të tjera përgjatë Vjosës. Qytetarë e fshatarë të zonës, ndihmojeni veten!

Burimi : gazeta-shqip.com

Me shume nga

Miranda Kerr, një lepurushe seksi për Pashkë

Miranda Kerr është shndërruar në një lepurushe seksi për të treguar më bukur karakteristikat e festës së Pashkëve. Topmodelja 30 vjeçare ka postuar në Instagram një video ku ka treguar detajet dhe zbukurimet e vezëve të Pashkëve dhe e cila …

Ushtria në trafik droge, PD: Kodheli dhe Rama të bëjnë transparencë parlamentare

Partia Demokratike depoziton për herë të dytë një kërkesë për të thirrur në komisionin e Sigurisë Ministren e Mbrojtes në lidhje me informacionin për implikimin e mundshëm të Forcave të Armatosura në trafikun e drogës.

Ushtria në trafik droge, Nishani në “Channel One”: Po mbledh informacione VIDEO

Gwyneth Paltrow: Jam një nënë me fat

Muajin e kaluar aktorja Gwyneth Paltrow bëri të ditur ndarjen e saj nga bashkëshorti prej 10 vitesh, nga këngëtari Chris Martin me të cilin ka dy fëmijë. Por duke lënë çdo gjë pas ajo është përqendruar tek fëmijët ku ka …

Debati publik mes kandidatëve për president të KE-së

Më 28 prill në orën 19:00, live për mediat, do të zhvillohet debati i parë presidencial, në mes kandidatëve për presidencës e rradhës të Komisionit Europian, që do të zhvillohet në Hollandë. Të katër kandidatët, Jean-Claude Juncker nga “Partia Popullore …

Rihanna “turpërohet”, mbulon gjoksin me duar

Rihanna është përfshirë shpeshherë në skandale zhveshjesh, ku është fotografuar topless por edhe në foto nudo, siç ishte seti i fotografive të fundit në Francë. Por mbrëmjen e djeshme ajo ka çuditur me një  veprimin e saj, teksa dilte nga …

Përplasja për KLD, Naço: Promovojnë veten, kanë konflikt interesi, Nishani: Profesionistë VIDEO

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani dhe Ministri i Drejtësisë, Nasip Naço, u përplasën sot në Konferenca Gjyqësore Kombëtare për reformën në drejtësi. Ministri i Drejtësisë thotë se gjyqtarët e KLD-së shfrytëzojnë pozicionin për të promovuar të veten për të krijuar …

Veriu paralajmëron EULEX-in

As EULEX-i, dhe as KFOR-i, s’kanë ç’të bëjnë këtu. Unë i konsideroj ata si okupatorë, dhe do të isha i lumtur ta shoh ushtrinë tonë dhe policët tanë në veri të Kosovës”, është vlerësimi që ka Jovan Popoviq, një student në Universitetin …

Bisedimet në Gjenevë, arrihet marrëveshje për krizën në Ukrainë

Përkundër të gjitha pritshmërive, diplomatët e SHBA-ve, Bashkimit Europian, Rusisë dhe Ukrainës, arritën të dalin nga bisedimet e Gjenevës me një qëndrim të përbashkët: që Rusia ti japë fund tensioneve në Ukrainë. Njëri pas tjetrit, pas përfundimit të takimit disa …

Ditëlindja e 40-të e Victoria Beckham në resortin ekzotik FOTO

Victoria Beckham ka festuar ditëlindjen e saj bashkë me bashkëshortin David Beckham dhe katër fëmijët në një resort ekzotik në një vend shkretinor në kanionet e Grand Utah. Ajo ka postuar në rrjetin social Twitter disa foto nga fëmijëria e …

Ndarja territoriale, Basha apel Ramës e Metës: Refuzimi i konsensusit, destabilitet politik VIDEO

Një ditë pasi mazhoranca dorëzoi në Kuvend propozimin për ndryshimin e përbërjes së komisionit për reformën administrativo territoriale, kryetari i PD-së i bën thirrje kryeministrit Edi Rama dhe kryetarit të Parlamentit Ilir Meta të bëjnë të mundur konsensusin…

Reforma territoriale, mazhoranca merr shumicën në komision, shton anëtarët

Pharrell përlotet nga video e fansave VIDEO

Këngëtari i njohur Pharrell ka lotuar teksa ka parë videon që njerëzit anë e mbanë botës kishin bërë për këngën e tij,  “Happy”. I ftuar në emisionin e Oprah ai nuk i ka fshehur dot emocionet që i ka dhënë …

Kore e Jugut, trageti fundoset në det, 28 të vdekur, 268 të zhdukur

268 persona ende rezultojnë te zhdukur pas fundosjes së tragetit në Korenë e Jugut ndërsa zhytësit dhe ekipet e emergjencës po përpiqen të hyjnë në brendësi të tragetit. Pjesa më e madhe e të zhdukurve janë studentët e shkollës së …

Bill dhe Hilary Clinton së shpejti gjyshër

Chelsea Clinton ka njoftuar se ajo është duke pritur fëmijën e parë. Vajza e vetme e ish-presidentit të Shteteve të Bashkuara, Bill Clinton, dhe ish-sekretares amerikane të shtetit, Hillary Clinton, ka bërë publik lajmin në një debat për gratë në Nju …

Dy pengjet e nënës së Ilia Karelit: Zemra dhe çfarë e shtyu djalin tim të vrasë VIDEO

“Pse nuk na thanë që mbajtën zemrën e djalit tim? Pse vrau djali im dhe pse e ndëshkuan në të njëjtën mënyrë?” Këto janë dy pengjet që nëna e Ilia Karelit kërkon të dijë dhe nuk gjen paqe deri sa …

Thëniet e çmuara të Gabriel Garsia Markez

Shkrimtari i njohur kolumbian Gabriel Garsia Markez i njohur edhe si Gabo njihet për thëniet e tij unike dhe kuptimplota që nuk u ka humbur vlera as në ditët e sotme. Ja 10 nga thëniet e tij të çmuara. ◄ …

Pogradec, Gjyqtari i arrestuar: S’po merrja rryshfet por qeranë time

Pritet që gjatë ditës së sotme, gjyqtari Dhimitër Pojanaku të dalë para gjykatës së Korcës ku do të njihet me masën e sigurisë. Mësohet se në deklaratën e tij para prokurorisë gjyqtari ka theksuar se po merrte paratë e një …

Reforma territoriale, mazhoranca merr shumicën në komision, shton anëtarët

Zbardhet drafti i propozuar nga kryetari i PS-së Gramoz Ruçi për ndryshimin e përbërjes së komisionit për reformën administrative territoriale, duke I krijuar mundësi të majtës të nisë punën e vetme pa u penguar nga mundësia e kuorumit. Në draftin …

U bllokuan nga bora në Theth, 11 turistë francezë gjejnë strehim tek familjet

Grupi i turistëve francezë, që u bllokua nga dëbora mbrëmjen e djeshme në zonën e Thethit kaluan natën në Bogë. Grupi me 11 turistë francezë, që udhëtonin me 4 automjete, mbetëm të bllokuar dje në mbrëmje në Qafë Thore. Me …

Letërsia në zi, humb Markes. Kolumbia shpall tre ditë zi kombëtare FOTO

Shkrimtari i njohur fituesi i çmimit Nobel Gabriel Garcia Markez ka ndërruar jetë. Lajmi bëhet i ditur nga mediat ndërkombëtare. (Në foto: Shkrimtari Gabriel Garsia Markez i cili ndërroi jetë sot)

Kënga greke për vrasjen e Ilia Karelit: I nxorën shpirtin e u fshehën si krimba VIDEO

Këngëtari grek, i cili përfaqësoi Greqinë në festivalin e Eurovision 2013 në Suedi ka postuar në youtubë një këngë ku kritikohet dhuna e gardianëve grekë ndaj shqiptarit Ilia Kareli.

Dy pengjet e nënës së Ilia Karelit: Zemra dhe pse vrau djali i saj