Kreu i PBDNJ-së akuzon Ramën se po kërkon ta bëjë dhuratë Hiramën për një mik të tij. Dorëzohen 3 amendamente. PDIU: Fshatrat Vagalat, Sopik dhe Pandelejmon t'i kalojnë Bashkisë Livadhja. Andrea Marto: Fshatrat Kardhikaq, Pecë dhe Muzinë, t'i bashkohen Bashkisë Livadhja. PBDNJ: Jo bashkimit të Himarës me Vranishtin.

Punonjësit e HEC-it të Qafë Mollës në të cilën operon firma turke në Mirditë punojnë në kushte mesjetare në galeritë ku nuk ka as harqe dhe as masa të tjera sigurimi. Ata gjenden edhe nën kërcënimin e pushimit nga puna dhe dhunës së grupit të gatshëm, që mbron vetëm interesat e investitorit.
Gjovalin Legisi, i vëllai i Ndue Legisit, njërit prej 3 punëtorëve që gjetën vdekjen nga shembja e dheut në tunelin e HEC të Qafë Mollës denoncon kushtet e vështira në të cilat i vëllai detyrohej të punonte për të siguruar bukën e gojës. (Ne foto:Ndue Legisi dhe galeria ku ndodhi shembja)
Kryetari i PD-së e quajti megaskandal marrëveshjen e qeverisë me kompaninë CEZ. Basha në konferencë të jashtëzakonshme: "Vjedhja 600 herë më e madhe se ajo në Bankën e Shqipërisë."
Deputetët Luan Rama dhe Pjerin Ndreu shprehin rezerva për pr/ligjin. Luan Rama: Rezerva për nenet që flasin për sistemin e gradave dhe karrierës.
Është përmbyllur programi i plotë i vizitës së Papa Franceskut në Shqipëri më 21 shtator 2014 në të gjitha detajet e tij. Koordinatori i përgjithshëm i vizitës së Papës, Doktor Albert Nikolla, ka dhënë sot programin e vizitës.
Policia e Tiranës ka ndalur sërish në Kamëz, ku abuzimet me energjinë elektrike duket se janë shumë të larta se në zonat e tjera. Sërish dje, policia ka penalizuar 8 kryefamiljarë.
Deputeti i LSI-së Luan Rama e ka konsideruar njehsimin e gjuhës shqipe si një ide antikombëtare. "Të dyshosh apo të dyzosh një gjuhë do të thotë as më pak as më shumë, të dyzosh dhe të dyshoh mbartësit e saj,"- tha Rama në Kuvend.
Banorët e fshatit Polis të Librazhdit kanë protestuar sot kundër ndërtimit të HEC-it të ri në zonën e tyre, pasi ai rrezikon t’i lerë pa ujë. Deputeti Taulant Balla ka kërkuar nisjen e negociatave. (Në foto: Protesta në Polis në muajin shkurt)
Me pjesmarrjen minimale të këshilltarëve, ku në minutat e fundit u plotësua kuorumi, këshilli i bashkisë Shkodër ka miratuar listën me 19 familje që përfituan strehim në banesa me kosto të ulët.
Një rulo që transportonte gati 300 kg marijuanë me vlerë 2 milionë euro është bllokuar nga Guardia di Financa në një qendër tregtare në "Porte di Catania".
Dy shqiptarë dhe një shtetas turk kanë humbur jetën tragjikisht në tunelin që po hapej në këtë HEC, në thellësi gati 1600 mijë metra .(Në Foto: Pamje nga vendi ku ndodhi aksidenti tragjik)
Faktin e bëjnë të ditur ekspertë të policisë së Kukësit, të cilët thonë se Qarku i Kukësit nuk është i "pastër" sa i takon kultivimit të këtyre bimëve, madje këtë vit si fenomen është shfaqur edhe ardhja e banorëve nga zonat e tjera të vendit, për të mbjellë bimë narkotike.
Vjedhja historike e thesarit të Bankës së Shqipërisë është konsideruar nga analisti Ylli Rakipi si një super skandal, por ky skandal thellohet nga një heshtje që ndodh sa herë ka ngjarje të tilla.
Në një intervistë për “Tonight Ilva Tare” në RTV Ora News anëtarja Akademisë Amerikane të Pediatrisë nënvizon se është ekonomia ajo që vendos se çfarë do të ndodhë në nivelin e mjeksisë të një vendi
Kuotat e pranimit në universitete, të cilat duhet të ishin miratuar në mbledhjen e djeshme të qeverisë, u kthyen mbrapsht, pasi 60 degë kishin mospërputje mes emrit dhe programit mësimor.
Inspektoriati Shtetëror i Punës ka nisur një grup inspektimi në hidrocentralin e Qafë Mollës në Mirditë, grup që po kryen verifikimin e dokumentacionit të firmës turke pas aksidentit të ndodhur dje në galeri.
Policia e Vlorës ka shpëtuar dje 7 persona në det që rrezikonin të mbyteshin, ndër ta katër studentë nga Kosova, 20-vjeçarë, që me një pedalon ishin larguar shumë në det dhe rrezkonin të mbyteshin.
Ka tentuar të vetëhelmohet në sallën e gjyqit ish i përndjekuri Asllan Patrioti. Korrespondenti ynë në Durrës Llambi Kallço informon se ngjarja është shënuar paraditen e sotme.
Invalidët në Durrës çdo fund muaji, në vend që të marrin lekët për të jetuar, përballen me indiferencën e institucioneve.
Prokuroria e Krimeve të Rënda kërkon zgjatjen e afateve të paraburgimit për Ilir Karçinin me tre muaj.
Pyeten për herë të dytë të arrestuarit për vjedhjen 7.13 mln $. Drejtoresha e Mbikqyrjes së lojrave të fatit Luneda Sufali si dhe Drejtori i Pastrimit të Parave në ministrinë e Brendshme Gent Gazheli në prokurorinë e Tiranës.
Agjencia e Kthimit dhe Kompensimit të Pronave ka depozituar në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, Kallëzim Penal për ish Drejtorin e Përgjithshëm të AKKP-së, Elvis Çefa për shpërdorim detyre.
Dyshimet janë se këto para janë shfrytëzuar nga një rrjet i mirëorganizuar brenda stafit BSH. Kështu thotë Artan Hoxha, gazetari i njohur investigativ për emisionin "Natën Vonë" të gazetares Jonida Shehu.
Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Ardian Fullani, ka deklaruar sot në një konferencë për shtyp se vjedhja në Bankën e Shqipërisë ka ndodhur për shkak të moskryerjes së detyrës së disa personave në përputhje me rregullat.
Ministri i Punëve të Jashmte të Kosovës ka shkarkuar nga detyra ambasadorin në Malin e Zi, Xhafer Ahmeti, pasi fyeu Sali Berishën.
Ministrja e Integrimit, Klajda Gjosha, deklaron se ndryshimet në projektligjin për funksionimin e KLD-së i cili do të miratohet nesër në Parlament nuk ka të bëjë më reformën në drejtësi.
Policia ka arrestuar një 33 vjeçar të shpallur në kërkim pasi në vitin 2009 ka tentuar të vrasë një polic.
Në Gjykatën e Krimeve të Rënda, ku pritej sot dëshmia kundër të akuzuarit kryesor për vrasjen, Arben Frrokut, dëshmitari kyç Arben Ndoka nuk është paraqitur. Avokatët e Frrokut: "Dëshmitari është zhdukur."
Qeveria shqiptare ka mbyllur përfaqësitë diplomatike të 4 shteteve. Vendimi u mor sot në mbledhjen e Këshillit të Ministrave.