Lejet e ndërtimit dhënë 15 firmave në Shkëmbin e Kavajës, jashtë kritereve ligjore, kanë vënë në pranga sot, 7 persona: Kreun e komunës së Rrashbullit, Hysen Gashin dhe 6 persona të tjerë, si anëtarë të Këshillit të Rregullimit të Territorit të komunës.
'Pasi më në fund u kuptua që opozita e paska pasur fjalën për mua, ju tregoj se në moshën 18-vjeçare, si shumica e shqiptarëve dhe rinia lezhjane, emigruam për një jetë më të mirë Itali...'
Eri Pelivani, 22-vjeçari nga Pojani i Fierit, duket se ka pësuar të njëjtin fat si babai i tij, i humbur vite më parë. Prej 10 ditësh ai ka humbur kontaktet me familjen, pasi u nis ilegalisht drejt Greqisë me disa shokë.
Policia e Kosovës ka parandaluar një vrasje duke arrestuar dy shqiptarë si vrasës të paguar prej një kosovari për të ekzekutuar një person në Kosovë. Shqiptarët ishin parapaguar me 40 mijë euro për të kryer vrasjen.
Një sherr mes tre të burgosurish në burgun e Drenovës ka lënë me pasoja, një prej të dënuarve, Dritan Lushkën (në foto) të cilit, gjatë grindjes, i kanë përplasur disa herë kokën pas murit dy të dënuar të tjerë.
Stina e verës ka vënë në gjendje gadishmërie Ndërmarrjen e Ujësjellës Kanalizimeve të Elbasanit për të marrë të gjitha masat e nevojshme për furnizimin me ujë të qytetarëve, përfshirë shtimin e dy pompave të reja.
Kryeministri Edi Rama ka njoftuar sot përmes rrjetit social fb anullimin e videofinales për shkak të kushteve meterologjike të pafavorshme ,me shiun që pritet të vazhdojë të bjerë edhe nesër.
Kryeministri Rama ka ftuar kreun e PD-së, Lulzim Bashën, të realizojnë sëbashku reformën territoriale, pasi ka konstatuar se ka shumë pika takimi ndërmjet tyre nisur nga rezoluta e hartuar prej Shoqatës së Bashkive.
Sektori kundër narkotikeve në policinë e këtij qyteti në kuadër të operacionit të koduar “Erindi” ka sekuestruar gjatë mesnatës 260 kg marijuanë në një automjet tip ‘Renault’ me targa AA 243 ED.
Forcimi i monedhës euro ndaj lekut shqiptar lidhet edhe me Muajin e Ramazanit. Kjo, pasi shumë shqiptarë të vendeve fqinje, kryesisht nga Maqedonia e Kosova, ende s' kanë nisur pushimet.
"Pavarësisht se tuneli Tiranë - Elbasan është bllokuar për shkak të përfundimit të punimeve, makinat kalojnë në të, mu nën hundën e pushtetit. Populli e ka thënë: Paraja e hedh ujin përpjetë! Paraja dhe fiku!"
Një hetim një vjeçar ka çuar në zbulimin e një rrjeti të trafikut të heroinës nga Shqipëria në Francë. Në Lion janë vënë në pranga 5 shqiptarë, të cilëve iu gjet 6 kg heroinë e trafikuar nga Shqipëria, ndërsa përziersi i saj sigurohej në Holandë.
Melaize Velçani denoncoi në emisionin investigativ “Alarm” ndërtimin e paligjshëm të avllisë nga komshiu i saj, e cila i bllokon terësisht shkallën dhe portën kryesore.
Kryetari i Unionit të Operatorëve Turistik Shqiptar, Sadik Malaj, shpjegon se cilësia e hoteleve shpesh ka krijuar probleme pasi yjet që ato mbajnë nuk korrespondojnë me shërbimin që ofrohet.
Aksidenti u regjistrua në orët e paradites së sotme në aksin Librazhd-Qukës, ku një kamion me targa LA 5249 A është përplasur me një automjet tip ‘Benz’ me targa KJ 2379 B.
Segmenti që përshkon këtë vijë bregdetare është mbuluar nga uji. Lëvizja e mjeteve është vështirësuar, e kjo bën që turistët të shmangin pushimet në këtë zonë.
Sipas Dekanit nuk ka patur asnjë abuzim dhe se pretendimet e ngitura janë thjesht qëllimi i autoriteteve të arsimit për të emëruar njerëzit e tyre në këtë detyrë.
Basha solli në vëmendje qëndrimin e John Kerry në letrën drejtuar senatit ku shprehte shqetësimin për vonesat në emërimin e Ambasadorëve në disa vende strategjike mes të cilave dhe në Shqipëri ku vlerat e përbashkëta demokratike janë kërcënuar.
Ministri i Bujqësise, Edmond Panariti, është ndalur më pas në diskutime më peshktaret, ku janë prezantuar problemet e këtij sektori, dukë kërkuar edhe mbështetjen e Ministrisë.
Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Europë, organizoi një takim me gratë dhe vajzat e Beratit me qëllim rritjen numrit të grave të cilat duhet të angazhohen në politikë.
Këshilli i Lartë i drejtësisë ka bërë përgjegjës Ministrin e Drejtësisë për shtyrjen e procedimeve disiplinore për tre gjyqtarë, e parashikuar për mbledhjen e pasdites së sotme.
Policia ka parandaluar vrasjen e një gruaje dhe fëmijës së saj nga thika e ish-kryefamiljarit. Fatos Çifligu ka kërcënuar me thikë ish-bashkëshorten e tij dhe fëmijën e vet, të pajisur me urdhër mbrojtjeje nga gjykata.
Drejtorja e përgjithshme e Institutit të Sigurimeve Shoqërore ka shpjeguar me detaje në studion e "Ora News" sesi do të llogariten pensionet nga janari i vititi 2015, kur ligji i ri do të hyjë në fuqi.
Ky ka qenë zotimi i parë i kreut të ri të PD-së Vlorë, Mojsi Meminaj i zgjedhur rishtazh në zgjedhjet e së premtes ku kryesoi me 260 vota kundrejt kandidates Valbona Mezini.
Ndryshojnë kriteret dhe procedurat për përfitimin e ndihmës ekonomike, si edhe llogaritja mbi bazën e së cilës do të përcaktohet shuma mujore për secilën nga familjet në nevojë.